The Brass Hose Ferrule - Inner Diameter 0.7, Length 0.575 is a durable and corrosion-resistant component designed to reinforce hose connections in industrial, pneumatic, hydraulic, and fluid transfer applications. This ferrule provides a secure and leak-proof connection, ensuring long-lasting performance in various environments.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Hose Ferrule |
| DESIGN | Crimp-style design for a tight and secure fit for hose barbs and fittings |
| MATERIAL | 268 Brass Alloy for excellent formability, strength, and corrosion resistance |
| WEIGHT (LBS) | 0.01 |
| HARDNESS | 20-45 Rockwell Scale |
| HOLE | 0.5" |
| INNER DIAMETER | 0.7" |
| LENGTH | 0.575" |
| METAL THICKNESS | 0.025" |
| APPLICATIONS | Ideal for corrosion-resistant brass material ensures ferrules are suitable for water or mild chemicals. Commonly used in plumbing systems to connnect pipes, hoses, and fixtures. |
| BRAND | Midland Industries |
The Brass Hose Ferrule - Inner Diameter 0.7, Length 0.575 is a durable and corrosion-resistant component designed to reinforce hose connections in industrial, pneumatic, hydraulic, and fluid transfer applications. This ferrule provides a secure and leak-proof connection, ensuring long-lasting performance in various environments.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Hose Ferrule |
| DESIGN | Crimp-style design for a tight and secure fit for hose barbs and fittings |
| MATERIAL | 268 Brass Alloy for excellent formability, strength, and corrosion resistance |
| WEIGHT (LBS) | 0.01 |
| HARDNESS | 20-45 Rockwell Scale |
| HOLE | 0.5" |
| INNER DIAMETER | 0.7" |
| LENGTH | 0.575" |
| METAL THICKNESS | 0.025" |
| APPLICATIONS | Ideal for corrosion-resistant brass material ensures ferrules are suitable for water or mild chemicals. Commonly used in plumbing systems to connnect pipes, hoses, and fixtures. |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:B-700-S
Brass Ferrule - Inner Diameter 0.7, Length 0.575
- Regular price
- $3.91
- Sale price
- $3.91
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
