The Aluminum Hose Ferrule - Inner Diameter 0.675, Length 0.5 is a high-quality compression sleeve designed to reinforce and secure hose connections, or tubing in industrial, hydraulic, and pneumatic applications. Made from durable aluminum, this ferrule provides a lightweight yet strong solution for crimping and securing flexible materials.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Hose Ferrule |
| DESIGN | Crimp-style design for a tight and secure fit for hose barbs and fittings |
| MATERIAL | 3003 Aluminum for exceptional corrosion resistance, durability, and flexibility |
| WEIGHT (LBS) | 0.001 |
| HOLE | 0.5" |
| INNER DIAMETER | 0.675" |
| LENGTH | 0.5" |
| METAL THICKNESS | 0.025" |
| APPLICATIONS | Ideal for Aluminum ferrules are resistant to corrosion, lightweight and flexible. |
| BRAND | Midland Industries |
The Aluminum Hose Ferrule - Inner Diameter 0.675, Length 0.5 is a high-quality compression sleeve designed to reinforce and secure hose connections, or tubing in industrial, hydraulic, and pneumatic applications. Made from durable aluminum, this ferrule provides a lightweight yet strong solution for crimping and securing flexible materials.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Hose Ferrule |
| DESIGN | Crimp-style design for a tight and secure fit for hose barbs and fittings |
| MATERIAL | 3003 Aluminum for exceptional corrosion resistance, durability, and flexibility |
| WEIGHT (LBS) | 0.001 |
| HOLE | 0.5" |
| INNER DIAMETER | 0.675" |
| LENGTH | 0.5" |
| METAL THICKNESS | 0.025" |
| APPLICATIONS | Ideal for Aluminum ferrules are resistant to corrosion, lightweight and flexible. |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:A-675-S
Aluminum Ferrule - Inner Diameter 0.675, Length 0.5
- Regular price
- $1.95
- Sale price
- $1.95
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
