The 7/16 Outside Diameter Polyvinyl Chloride Tubing 100 is a versatile, durable, and flexible tubing designed for fluid transfer, airlines, beverage dispensing, and industrial applications. Made from high-quality polyvinyl chloride (PVC), this tubing is resistant to abrasion, chemicals, and moisture, making it ideal for low-pressure applications. It is transparent for easy flow monitoring and compatible with various fittings for quick installation.
| Specification | Value |
|---|---|
|
TYPE |
Polyvinyl Chloride Tubing 100 |
| DESIGN |
Crystal-clear transparency for easy fluid flow monitoring |
| MATERIAL | Polyvinyl Chloride (PVC) ensures excellent durability |
| MATERIAL CONSTRUCTION | PVC |
| WEIGHT (LBS) | 4.770 |
|
COLOR |
Clear |
| HARDNESS | Shore A 75 |
| INSIDE DIAMETER | 5/16" |
| LENGTH | 100 ft |
| OUTSIDE DIAMETER | 7/16" |
| RESISTANCE PROPERTIES | Chemical |
| TEMPERATURE RATING | 25 to 150 deg F |
| WALL THICKNESS | 1/16" |
| WORKING PRESSURE | 50 psi |
| APPLICATIONS |
Ideal for Water & Fluid Transfer Lines, Food & Beverage Processing, Air Line & Pneumatic Systems, Medical & Laboratory Tubing, Aquarium & Hydroponic Systems, Chemical Dispensing & Low-Pressure Systems, & General Industrial Use. |
| BRAND | Midland Industries |
The 7/16 Outside Diameter Polyvinyl Chloride Tubing 100 is a versatile, durable, and flexible tubing designed for fluid transfer, airlines, beverage dispensing, and industrial applications. Made from high-quality polyvinyl chloride (PVC), this tubing is resistant to abrasion, chemicals, and moisture, making it ideal for low-pressure applications. It is transparent for easy flow monitoring and compatible with various fittings for quick installation.
| Specification | Value |
|---|---|
|
TYPE |
Polyvinyl Chloride Tubing 100 |
| DESIGN |
Crystal-clear transparency for easy fluid flow monitoring |
| MATERIAL | Polyvinyl Chloride (PVC) ensures excellent durability |
| MATERIAL CONSTRUCTION | PVC |
| WEIGHT (LBS) | 4.770 |
|
COLOR |
Clear |
| HARDNESS | Shore A 75 |
| INSIDE DIAMETER | 5/16" |
| LENGTH | 100 ft |
| OUTSIDE DIAMETER | 7/16" |
| RESISTANCE PROPERTIES | Chemical |
| TEMPERATURE RATING | 25 to 150 deg F |
| WALL THICKNESS | 1/16" |
| WORKING PRESSURE | 50 psi |
| APPLICATIONS |
Ideal for Water & Fluid Transfer Lines, Food & Beverage Processing, Air Line & Pneumatic Systems, Medical & Laboratory Tubing, Aquarium & Hydroponic Systems, Chemical Dispensing & Low-Pressure Systems, & General Industrial Use. |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:973252
7/16 Outside Diameter Polyvinyl Chloride Tubing 100
- Regular price
- $103.11
- Sale price
- $103.11
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
