The 6 Millimeter Push-In Union Connector Nickel-Plated is a straight inline fitting designed that connects two tubes. This push-to-connect fitting provides a secure, leak-proof, and quick installation without the need for additional tools. The nickel-plated finish enhances corrosion resistance, making it ideal for high-moisture, chemicals.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Union Connector Nickel-Plated |
| DESIGN |
Push In design - Inline union connector (joins two tubes securely) |
| MATERIAL |
Nickel plated finish – enhanced durability and corrosion resistance |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Brass |
|
WEIGHT (LBS) |
0.03 |
| CONNECTION SIZE 1 | 6 mm |
| CONNECTION SIZE 2 | 6 mm |
| CONNECTION TYPE | Push-to-Connect|Push-to-Connect |
| CONNECTION TYPE 1 | Push-to-Connect |
| CONNECTION TYPE 2 | Push-to-Connect |
| DIMENSIONS | 0.488" Dia x 1.326" L |
| FINISH | Nickel-Plated |
| FITTING TYPE | Union |
| PRESSURE RATING | 290 psi |
| TEMPERATURE RATING | -4 to 176 ˚F |
| APPLICATIONS | Ideal for pneumatic, hydraulic, gas, and fluid transfer systems |
| BRAND | Midland Industries |
The 6 Millimeter Push-In Union Connector Nickel-Plated is a straight inline fitting designed that connects two tubes. This push-to-connect fitting provides a secure, leak-proof, and quick installation without the need for additional tools. The nickel-plated finish enhances corrosion resistance, making it ideal for high-moisture, chemicals.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Union Connector Nickel-Plated |
| DESIGN |
Push In design - Inline union connector (joins two tubes securely) |
| MATERIAL |
Nickel plated finish – enhanced durability and corrosion resistance |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Brass |
|
WEIGHT (LBS) |
0.03 |
| CONNECTION SIZE 1 | 6 mm |
| CONNECTION SIZE 2 | 6 mm |
| CONNECTION TYPE | Push-to-Connect|Push-to-Connect |
| CONNECTION TYPE 1 | Push-to-Connect |
| CONNECTION TYPE 2 | Push-to-Connect |
| DIMENSIONS | 0.488" Dia x 1.326" L |
| FINISH | Nickel-Plated |
| FITTING TYPE | Union |
| PRESSURE RATING | 290 psi |
| TEMPERATURE RATING | -4 to 176 ˚F |
| APPLICATIONS | Ideal for pneumatic, hydraulic, gas, and fluid transfer systems |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:20601N
6 Millimeter Push-In Union Connector Nickel-Plated
- Regular price
- $7.03
- Sale price
- $7.03
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
