The 6 BulkMaster Soft 1/4 Tube – 100' Roll is a high-performance, flexible hose designed for seamless fluid and air transfer in a range of industrial and commercial applications. Featuring a 1/4-inch diameter, it is ideal for pneumatic systems, low-pressure fluid delivery, and air-powered tools. The 100-foot roll offers ample length, perfect for larger installations, minimizing the need for multiple hose sections. Built with abrasion-resistant materials, this hose is designed for durability and long-lasting use, ensuring reliable performance even in challenging environments, both indoors and outdoors.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | BulkMaster Soft |
| DESIGN |
Durable design, making it highly portable and easy to handle during installation |
| MATERIAL | Rubber for durability and flexibiility |
| COVER MATERIAL | Rubber |
|
WEIGHT (LBS) |
4.530 |
|
HOSE COLOR |
Black |
| HOSE TYPE | Bulkmaster Softwall |
| INSIDE DIAMETER | 6" |
| LENGTH | 100 ft |
| NOMINAL SIZE | 1/4 |
| OUTSIDE DIAMETER | 6.81" |
| PRESSURE RATING | 75 psi |
| REINFORCEMENT | High Tensile Synthetic Cord |
| RESISTANCE PROPERTIES | Abrasion, Weather |
| TEMPERATURE HIGH | 180 deg F |
| TEMPERATURE LOW | -25 deg F |
| TUBE MATERIAL | Nitrile Rubber |
| APPLICATIONS | Ideal for Pneumatic Systems, Fluid Transfer, Automotive and Machinery Applications |
| BRAND | Midland Industries |
The 6 BulkMaster Soft 1/4 Tube – 100' Roll is a high-performance, flexible hose designed for seamless fluid and air transfer in a range of industrial and commercial applications. Featuring a 1/4-inch diameter, it is ideal for pneumatic systems, low-pressure fluid delivery, and air-powered tools. The 100-foot roll offers ample length, perfect for larger installations, minimizing the need for multiple hose sections. Built with abrasion-resistant materials, this hose is designed for durability and long-lasting use, ensuring reliable performance even in challenging environments, both indoors and outdoors.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | BulkMaster Soft |
| DESIGN |
Durable design, making it highly portable and easy to handle during installation |
| MATERIAL | Rubber for durability and flexibiility |
| COVER MATERIAL | Rubber |
|
WEIGHT (LBS) |
4.530 |
|
HOSE COLOR |
Black |
| HOSE TYPE | Bulkmaster Softwall |
| INSIDE DIAMETER | 6" |
| LENGTH | 100 ft |
| NOMINAL SIZE | 1/4 |
| OUTSIDE DIAMETER | 6.81" |
| PRESSURE RATING | 75 psi |
| REINFORCEMENT | High Tensile Synthetic Cord |
| RESISTANCE PROPERTIES | Abrasion, Weather |
| TEMPERATURE HIGH | 180 deg F |
| TEMPERATURE LOW | -25 deg F |
| TUBE MATERIAL | Nitrile Rubber |
| APPLICATIONS | Ideal for Pneumatic Systems, Fluid Transfer, Automotive and Machinery Applications |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:BSB-600-250
6 BulkMaster Soft 1-4 Tube 100' Roll
- Regular price
- $4,657.04
- Sale price
- $4,657.04
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
