The .531 Inner Diameter Length 375 Pierce Stainless Steel Ferrule is a small metal sleeve or ring used to reinforce or secure the end of a hose, cable, or tubing. These ferrules provide strength, durability, and leak prevention in various industrial applications. Pierce opening allows for secure attachment or crimping and the smooth outer surface reduces wear on hoses and cables.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Pierce Stainless Steel Ferrule |
| DESIGN |
Precision Piercing Design ensures a secure and leak-free connection in hose and tubing assemblies. |
| MATERIAL |
Stainless Steel provides excellent strength, corrosion resistance, and durability, making it suitable for harsh environments. |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Stainless Steel |
|
WEIGHT (lbs) |
0.010 lb |
| FITTING TYPE | Ferrule |
| INSIDE DIAMETER | 0.531" |
| LENGTH | 1" |
| NOMINAL SIZE | 0.438" |
| WALL THICKNESS | 0.2" |
| APPLICATIONS | Ideal for Hydraulic & Pneumatic Systems, Wire & Cable Management, Automotive |
| BRAND | Midland Industries |
The .531 Inner Diameter Length 375 Pierce Stainless Steel Ferrule is a small metal sleeve or ring used to reinforce or secure the end of a hose, cable, or tubing. These ferrules provide strength, durability, and leak prevention in various industrial applications. Pierce opening allows for secure attachment or crimping and the smooth outer surface reduces wear on hoses and cables.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Pierce Stainless Steel Ferrule |
| DESIGN |
Precision Piercing Design ensures a secure and leak-free connection in hose and tubing assemblies. |
| MATERIAL |
Stainless Steel provides excellent strength, corrosion resistance, and durability, making it suitable for harsh environments. |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Stainless Steel |
|
WEIGHT (lbs) |
0.010 lb |
| FITTING TYPE | Ferrule |
| INSIDE DIAMETER | 0.531" |
| LENGTH | 1" |
| NOMINAL SIZE | 0.438" |
| WALL THICKNESS | 0.2" |
| APPLICATIONS | Ideal for Hydraulic & Pneumatic Systems, Wire & Cable Management, Automotive |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:32557SS
.531 Inner Diameter Length 375 Pierce Stainless Steel Ferrule
- Regular price
- $0.67
- Sale price
- $0.67
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
