The 4mm (5/32") Outside Diameter x 1000' Clear Blue polyurethane tubing is designed for flexible, durable, and kink-resistant fluid and air transfer applications. Made from high-quality polyurethane, this tubing provides exceptional strength, flexibility, and resistance to abrasion, chemicals, and moisture. NSF 51® Polyurethane (PUR) Shore A 98 tubing is a strong, lightweight, and flexible option known for its excellent resistance to abrasion, cold, chemicals, and kinking. Made with high-quality ether-based materials, it offers superior durability, tight OD tolerances, and easy installation while meeting NSF, FDA, RoHS, and UL standards.
Order now for fast shipping and professional-grade results.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Tubing |
| DESIGN |
Smooth inner surface minimizes flow resistance and prevents clogging |
| MATERIAL |
Polyurethane ensures flexibility and long-lasting performance |
| WEIGHT (lbs) | 8.11 |
| BEND RADIUS | 6.35 mm |
| COLOR | Clear Blue |
| FOR USE WITH | Push-to-Connect Fittings, Barb-Type and Compression Fittings |
| HARDNESS | Shore A 98 |
| INSIDE DIAMETER | 2.4 mm |
| LENGTH | 1000 ft |
| OUTSIDE DIAMETER | 4 mm |
| RESISTANCE PROPERTIES | Abrasion, Chemical, Cold, Heat, Kink |
| TEMPERATURE RATING | -40 to 150 deg F |
| WALL THICKNESS | 0.79 mm |
| WORKING PRESSURE | 200 psi |
| APPLICATIONS | Ideal for Pneumatic Systems & Air Lines, Industrial Automation & Robotics, Fluid Transfer & Dispensing, Vacuum & Low-Pressure Systems, Automotive & Marine Applications |
| BRAND | Midland Industries |
The 4mm (5/32") Outside Diameter x 1000' Clear Blue polyurethane tubing is designed for flexible, durable, and kink-resistant fluid and air transfer applications. Made from high-quality polyurethane, this tubing provides exceptional strength, flexibility, and resistance to abrasion, chemicals, and moisture. NSF 51® Polyurethane (PUR) Shore A 98 tubing is a strong, lightweight, and flexible option known for its excellent resistance to abrasion, cold, chemicals, and kinking. Made with high-quality ether-based materials, it offers superior durability, tight OD tolerances, and easy installation while meeting NSF, FDA, RoHS, and UL standards.
Order now for fast shipping and professional-grade results.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Tubing |
| DESIGN |
Smooth inner surface minimizes flow resistance and prevents clogging |
| MATERIAL |
Polyurethane ensures flexibility and long-lasting performance |
| WEIGHT (lbs) | 8.11 |
| BEND RADIUS | 6.35 mm |
| COLOR | Clear Blue |
| FOR USE WITH | Push-to-Connect Fittings, Barb-Type and Compression Fittings |
| HARDNESS | Shore A 98 |
| INSIDE DIAMETER | 2.4 mm |
| LENGTH | 1000 ft |
| OUTSIDE DIAMETER | 4 mm |
| RESISTANCE PROPERTIES | Abrasion, Chemical, Cold, Heat, Kink |
| TEMPERATURE RATING | -40 to 150 deg F |
| WALL THICKNESS | 0.79 mm |
| WORKING PRESSURE | 200 psi |
| APPLICATIONS | Ideal for Pneumatic Systems & Air Lines, Industrial Automation & Robotics, Fluid Transfer & Dispensing, Vacuum & Low-Pressure Systems, Automotive & Marine Applications |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:73341CU1
4mm (5/32") Outside Diameter x 1000' Clear Blue Polyurethane
- Regular price
- $208.93
- Sale price
- $208.93
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
