The 4 x 5 Crimplok Crimp Sleeve Plated-Short is a heavy-duty, short-length crimp sleeve designed for secure, leak-proof hose connections. A compact, strong, and reliable choice for industrial, hydraulic, and fluid transfer applications. Its short design makes it perfect for tight spaces while maintaining durability and performance.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Crimplok Crimp Sleeve Plated-Short |
| DESIGN |
Short-Length Design provides a compact crimping solution |
| MATERIAL |
Steel high tensile strength and moderate corrosion resistance |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Steel |
|
WEIGHT (lbs) |
|
| FINAL SALE | Final Sale Item |
| FOR USE WITH | Regular Combination Nipples (CNT-XXX-S/SP) and Short Shank Fittings (PL-XXX-AD |
| INSIDE DIAMETER | 5" |
|
LENGTH |
3.31" |
| THICKNESS | 0.09" |
| NOMINAL SIZE | 4" |
| APPLICATIONS | Ideal for 4 in hose applications |
| BRAND | Midland Industries |
Link to Midland Industries Catalog
The 4 x 5 Crimplok Crimp Sleeve Plated-Short is a heavy-duty, short-length crimp sleeve designed for secure, leak-proof hose connections. A compact, strong, and reliable choice for industrial, hydraulic, and fluid transfer applications. Its short design makes it perfect for tight spaces while maintaining durability and performance.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Crimplok Crimp Sleeve Plated-Short |
| DESIGN |
Short-Length Design provides a compact crimping solution |
| MATERIAL |
Steel high tensile strength and moderate corrosion resistance |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Steel |
|
WEIGHT (lbs) |
|
| FINAL SALE | Final Sale Item |
| FOR USE WITH | Regular Combination Nipples (CNT-XXX-S/SP) and Short Shank Fittings (PL-XXX-AD |
| INSIDE DIAMETER | 5" |
|
LENGTH |
3.31" |
| THICKNESS | 0.09" |
| NOMINAL SIZE | 4" |
| APPLICATIONS | Ideal for 4 in hose applications |
| BRAND | Midland Industries |
Link to Midland Industries Catalog
SKU:CSL-40500S-SP
4 x 5 Crimplok Crimp Sleeve Plated-Short
- Regular price
- $3.67
- Sale price
- $3.67
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
