The 4 x 4-11/16 Crimplok Crimp Sleeve is a heavy-duty, high-strength crimp sleeve designed for securing hoses to fittings in high-pressure fluid, air, and hydraulic applications. It provides a leak-proof, permanent connection by crimping over the hose and fitting. A rugged, high-performance component designed for industrial hose.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Crimplok Sleeve |
| DESIGN | Smooth interior for creating a consistent, uniform connection |
| MATERIAL | Aluminum for a lightweight, corrosion-resistant build |
| WEIGHT (lbs) | 0.715 |
| INSIDE DIAMETER | 4-11/16" |
| LENGTH | 4.19" |
| NOMINAL SIZE | 4" |
| THICKNESS | 0.12" |
| FOR USE WITH | Cam and Groove Fittings |
| APPLICATIONS | Ideal for industrial fluid transfer, hydraulic systems, pneumatic applications, marine & chemical processing, manufacturing & factory use |
| BRAND | Midland Industries |
The 4 x 4-11/16 Crimplok Crimp Sleeve is a heavy-duty, high-strength crimp sleeve designed for securing hoses to fittings in high-pressure fluid, air, and hydraulic applications. It provides a leak-proof, permanent connection by crimping over the hose and fitting. A rugged, high-performance component designed for industrial hose.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Crimplok Sleeve |
| DESIGN | Smooth interior for creating a consistent, uniform connection |
| MATERIAL | Aluminum for a lightweight, corrosion-resistant build |
| WEIGHT (lbs) | 0.715 |
| INSIDE DIAMETER | 4-11/16" |
| LENGTH | 4.19" |
| NOMINAL SIZE | 4" |
| THICKNESS | 0.12" |
| FOR USE WITH | Cam and Groove Fittings |
| APPLICATIONS | Ideal for industrial fluid transfer, hydraulic systems, pneumatic applications, marine & chemical processing, manufacturing & factory use |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:CSL-40411-A
4 x 4-11/16 Crimplok Crimp Sleeve
- Regular price
- $2.94
- Sale price
- $2.94
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
