The 4 x 4-1/2 Welded Stainless Steel Nipple 304 is a threaded pipe fitting used to connect two female-threaded pipes or fittings while extending the connection. Precision machined threads ensure tight, leak-proof connections with compatible fittings. High durability & corrosion resistance ideal for industrial and commercial applications. Made from 304 stainless steel, it is welded for added strength and provides excellent corrosion resistance. This nipple is commonly used in water, oil, gas, steam, and chemical applications where durability and resistance to rust and oxidation are required.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Welded Stainless Steel Nipple |
| DESIGN | Welded construction strongest than seamless alternatives due to precision welding |
| MATERIAL | Stainless steel provides high durability & corrosion resistance |
| MATERIAL CONSTRUCTION | 304 Stainless Steel |
| WEIGHT (LBS) | 3.620 |
| CONNECTION SIZE 1 | 4" |
| CONNECTION SIZE 2 | 4" |
| CONNECTION TYPE |
MPT|MPT |
| CONNECTION TYPE 1 | MPT |
| CONNECTION TYPE 2 | MPT |
| DIAMETER | 4" |
| DIMENSIONS STANDARDS | ANSI B1.20.1 |
| FITTING TYPE | Nipple |
| LENGTH | 4-1/2" |
| PRESSURE RATING | 150 psi |
| SCHEDULE RATING | SCH 40 |
| THREAD SIZE | 4-8 |
| APPLICATIONS | Ideal for Plumbing & Piping Systems, Industrial & Chemical Processing, HVAC & Mechanical Systems, Food & Beverage Industry, Oil, Gas & Marine Industry |
| BRAND | Midland Industries |
The 4 x 4-1/2 Welded Stainless Steel Nipple 304 is a threaded pipe fitting used to connect two female-threaded pipes or fittings while extending the connection. Precision machined threads ensure tight, leak-proof connections with compatible fittings. High durability & corrosion resistance ideal for industrial and commercial applications. Made from 304 stainless steel, it is welded for added strength and provides excellent corrosion resistance. This nipple is commonly used in water, oil, gas, steam, and chemical applications where durability and resistance to rust and oxidation are required.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Welded Stainless Steel Nipple |
| DESIGN | Welded construction strongest than seamless alternatives due to precision welding |
| MATERIAL | Stainless steel provides high durability & corrosion resistance |
| MATERIAL CONSTRUCTION | 304 Stainless Steel |
| WEIGHT (LBS) | 3.620 |
| CONNECTION SIZE 1 | 4" |
| CONNECTION SIZE 2 | 4" |
| CONNECTION TYPE |
MPT|MPT |
| CONNECTION TYPE 1 | MPT |
| CONNECTION TYPE 2 | MPT |
| DIAMETER | 4" |
| DIMENSIONS STANDARDS | ANSI B1.20.1 |
| FITTING TYPE | Nipple |
| LENGTH | 4-1/2" |
| PRESSURE RATING | 150 psi |
| SCHEDULE RATING | SCH 40 |
| THREAD SIZE | 4-8 |
| APPLICATIONS | Ideal for Plumbing & Piping Systems, Industrial & Chemical Processing, HVAC & Mechanical Systems, Food & Beverage Industry, Oil, Gas & Marine Industry |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:48224
4 x 4-1/2 Welded Stainless Steel Nipple 304
- Regular price
- $207.84
- Sale price
- $207.84
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
