The 4 White Helix Polyvinyl Chloride Suction 100' Roll is a high-quality, flexible hose designed for suction and discharge applications in a variety of industries. This hose features a spiral helix reinforcement for enhanced crush resistance, making it perfect for use in industrial, agricultural, and construction environments. Its white PVC construction offers excellent visibility and resistance to abrasions and weathering.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | White Helix Polyvinyl Chloride Suction 100' Roll |
| DESIGN |
White Spiral Helix structure provides extra strength, crush resistance, and the ability to maintain its shape under pressure, even during suction applications |
| MATERIAL |
PVC provides flexibility, abrasion resistance, and UV protection for outdoor use |
| COVER MATERIAL | PVC |
|
WEIGHT (lbs) |
1.780 |
| BEND RADIUS | 10" |
| COVER MATERIAL | PVC |
| HOSE COLOR | Clear |
| HOSE TYPE | Saturn Water Suction |
| INSIDE DIAMETER | 4" |
| LENGTH | 100 ft |
| OUTSIDE DIAMETER | 4.45" |
| PRESSURE RATING | 50 psi |
| REINFORCEMENT | White PVC Helix |
| RESISTANCE PROPERTIES | Abrasion, Alkalis Chemicals, Mild Acids, Weather |
| TEMPERATURE HIGH | 150 deg F |
| TEMPERATURE LOW | -5 deg F |
| TUBE MATERIAL | PVC |
| VACUUM RATING | 29 in Hg |
| APPLICATIONS |
Ideal for
Agriculture & Irrigation,Construction & Dewatering,Industrial Fluid Handling,Mining & Quarry Operations,Marine & Dredging,Wastewater Management and Firefighting Support |
| BRAND | Midland Industries |
Link to Midland Industries Catalog
The 4 White Helix Polyvinyl Chloride Suction 100' Roll is a high-quality, flexible hose designed for suction and discharge applications in a variety of industries. This hose features a spiral helix reinforcement for enhanced crush resistance, making it perfect for use in industrial, agricultural, and construction environments. Its white PVC construction offers excellent visibility and resistance to abrasions and weathering.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | White Helix Polyvinyl Chloride Suction 100' Roll |
| DESIGN |
White Spiral Helix structure provides extra strength, crush resistance, and the ability to maintain its shape under pressure, even during suction applications |
| MATERIAL |
PVC provides flexibility, abrasion resistance, and UV protection for outdoor use |
| COVER MATERIAL | PVC |
|
WEIGHT (lbs) |
1.780 |
| BEND RADIUS | 10" |
| COVER MATERIAL | PVC |
| HOSE COLOR | Clear |
| HOSE TYPE | Saturn Water Suction |
| INSIDE DIAMETER | 4" |
| LENGTH | 100 ft |
| OUTSIDE DIAMETER | 4.45" |
| PRESSURE RATING | 50 psi |
| REINFORCEMENT | White PVC Helix |
| RESISTANCE PROPERTIES | Abrasion, Alkalis Chemicals, Mild Acids, Weather |
| TEMPERATURE HIGH | 150 deg F |
| TEMPERATURE LOW | -5 deg F |
| TUBE MATERIAL | PVC |
| VACUUM RATING | 29 in Hg |
| APPLICATIONS |
Ideal for
Agriculture & Irrigation,Construction & Dewatering,Industrial Fluid Handling,Mining & Quarry Operations,Marine & Dredging,Wastewater Management and Firefighting Support |
| BRAND | Midland Industries |
Link to Midland Industries Catalog
SKU:SATW-400
4 White Helix Polyvinyl Chloride Suction 100' Roll
- Regular price
- $714.62
- Sale price
- $714.62
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
