The 4 Duraflex Black 300' Roll is a heavy-duty, flexible discharge hose designed for high-pressure water transfer, dewatering, and industrial applications. Its rugged construction and reinforced design make it ideal for long-lasting performance in demanding environments. Heavy-duty reinforced construction for woven polyester reinforcement enhances pressure resistance and durability that protects against environmental wear and tear.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Lay Flat Hose |
| DESIGN |
Lay-flat design for compact storage and transport |
| TUBE MATERIAL | Nitrile rubber, an oil-resistant synthetic rubber, chemical-resistant, abrasion-resistant, and UV-protected |
| COVER MATERIAL | Nitrile |
|
WEIGHT (lbs) |
0.450 |
| HOSE COLOR | Black |
| HOSE TYPE | Water Discharge |
| INSIDE DIAMETER | 4" |
| OUTSIDE DIAMETER | 4.24" |
| PRESSURE RATING | 150 psi |
| REINFORCEMENT | Circular Woven Synthetic Yarn |
| RESISTANCE PROPERTIES | Abrasion, Oil and Weather |
| TEMPERATURE HIGH | 180 deg F |
| APPLICATIONS |
Ideal for agriculture & irrigation, construction & dewatering, industrial water transfer, mining & drilling operations, municipal & emergency services |
| BRAND | Midland Industries |
The 4 Duraflex Black 300' Roll is a heavy-duty, flexible discharge hose designed for high-pressure water transfer, dewatering, and industrial applications. Its rugged construction and reinforced design make it ideal for long-lasting performance in demanding environments. Heavy-duty reinforced construction for woven polyester reinforcement enhances pressure resistance and durability that protects against environmental wear and tear.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Lay Flat Hose |
| DESIGN |
Lay-flat design for compact storage and transport |
| TUBE MATERIAL | Nitrile rubber, an oil-resistant synthetic rubber, chemical-resistant, abrasion-resistant, and UV-protected |
| COVER MATERIAL | Nitrile |
|
WEIGHT (lbs) |
0.450 |
| HOSE COLOR | Black |
| HOSE TYPE | Water Discharge |
| INSIDE DIAMETER | 4" |
| OUTSIDE DIAMETER | 4.24" |
| PRESSURE RATING | 150 psi |
| REINFORCEMENT | Circular Woven Synthetic Yarn |
| RESISTANCE PROPERTIES | Abrasion, Oil and Weather |
| TEMPERATURE HIGH | 180 deg F |
| APPLICATIONS |
Ideal for agriculture & irrigation, construction & dewatering, industrial water transfer, mining & drilling operations, municipal & emergency services |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:DURFL-400
4 Duraflex Black 300' Roll
- Regular price
- $2,745.26
- Sale price
- $2,745.26
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
