The 3 Hose Barb X Male Iron Pipe Male Zinc Adapter is a versatile plumbing or hose fitting component used to connect different types of piping or tubing. The hose barb on one side ensures a secure and tight fit for your flexible hoses, while the MIP threading allow easy attachment to other FIP fittings. Made from high-quality steel and coated with zinc plating, this nipple resists rust and corrosion, guaranteeing long-lasting performance.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Male Adapter |
| DESIGN | Combination design for flexibility and convenience |
| MATERIAL | Steel for high strength, durability, and resistance to wear and corrosion |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Steel |
|
WEIGHT (lbs) |
2.07 |
| CONNECTION SIZE 1 | 3" |
| CONNECTION SIZE 2 | 3" |
| CONNECTION TYPE | Barbed|MIP |
| CONNECTION TYPE 1 | Hose Barbed |
| CONNECTION TYPE 2 | MIP |
| FINISH TYPE | Zinc-Plated |
| FITTING TYPE | Nipple |
| DIAMETER | 3-1/2" |
| LENGTH | 5-3/4" |
| THREAD SIZE | 3-8 |
| NOTE | *IN STOCK IN HOUSTON |
| APPLICATIONS |
Ideal for irrigation, water supply, air compressors, and industrial systems |
| BRAND | Midland Industries |
The 3 Hose Barb X Male Iron Pipe Male Zinc Adapter is a versatile plumbing or hose fitting component used to connect different types of piping or tubing. The hose barb on one side ensures a secure and tight fit for your flexible hoses, while the MIP threading allow easy attachment to other FIP fittings. Made from high-quality steel and coated with zinc plating, this nipple resists rust and corrosion, guaranteeing long-lasting performance.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Male Adapter |
| DESIGN | Combination design for flexibility and convenience |
| MATERIAL | Steel for high strength, durability, and resistance to wear and corrosion |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Steel |
|
WEIGHT (lbs) |
2.07 |
| CONNECTION SIZE 1 | 3" |
| CONNECTION SIZE 2 | 3" |
| CONNECTION TYPE | Barbed|MIP |
| CONNECTION TYPE 1 | Hose Barbed |
| CONNECTION TYPE 2 | MIP |
| FINISH TYPE | Zinc-Plated |
| FITTING TYPE | Nipple |
| DIAMETER | 3-1/2" |
| LENGTH | 5-3/4" |
| THREAD SIZE | 3-8 |
| NOTE | *IN STOCK IN HOUSTON |
| APPLICATIONS |
Ideal for irrigation, water supply, air compressors, and industrial systems |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:973877
3 Hose Barb X Male Iron Pipe Male Zinc Adapter
- Regular price
- $103.95
- Sale price
- $103.95
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
