The 3" x 1-1/2" Reducing Black Elbow is a durable pipe fitting designed to change direction while reducing pipe size from 3" to 1-1/2". Made from black malleable iron, it provides excellent strength, pressure resistance, and reliability in gas, steam, water, and industrial piping systems.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Reducing Black Elbow |
| DESIGN |
Leak proof connection ensures a secure, tight seal when properly installed with pipe sealant. |
| MATERIAL | Malleable Iron high strength, durability, and impact resistance. |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Malleable Iron |
| ADDITIONAL INFORMATION | 2.28 x 2.83" Center to End |
| WEIGHT (LBS) | 4.500 |
| CONNECTION SIZE 1 | 3" |
| CONNECTION SIZE 2 | 1-1/2" |
| CONNECTION TYPE | FPT|FPT |
| CONNECTION TYPE 1 | FPT |
| CONNECTION TYPE 2 | FPT |
| DIMENSIONS STANDARDS | ANSI B 16.3 |
| FINISH | Black |
| FITTING TYPE | 90 deg Elbow |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| TEMPERATURE RATING | -20 to 350 deg F |
| THREAD SIZE | 3-8 x 1-1/2-11-1/2 |
| BOXCASE |
6/18 |
| APPROXWT LBS | 4.54 |
| APPLICATIONS | Ideal for Plumbing Systems, HVAC Systems, Industrial & Mechanical Systems, Oil & Steam Systems, Gas Piping |
| BRAND | Midland Industries |
The 3" x 1-1/2" Reducing Black Elbow is a durable pipe fitting designed to change direction while reducing pipe size from 3" to 1-1/2". Made from black malleable iron, it provides excellent strength, pressure resistance, and reliability in gas, steam, water, and industrial piping systems.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Reducing Black Elbow |
| DESIGN |
Leak proof connection ensures a secure, tight seal when properly installed with pipe sealant. |
| MATERIAL | Malleable Iron high strength, durability, and impact resistance. |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Malleable Iron |
| ADDITIONAL INFORMATION | 2.28 x 2.83" Center to End |
| WEIGHT (LBS) | 4.500 |
| CONNECTION SIZE 1 | 3" |
| CONNECTION SIZE 2 | 1-1/2" |
| CONNECTION TYPE | FPT|FPT |
| CONNECTION TYPE 1 | FPT |
| CONNECTION TYPE 2 | FPT |
| DIMENSIONS STANDARDS | ANSI B 16.3 |
| FINISH | Black |
| FITTING TYPE | 90 deg Elbow |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| TEMPERATURE RATING | -20 to 350 deg F |
| THREAD SIZE | 3-8 x 1-1/2-11-1/2 |
| BOXCASE |
6/18 |
| APPROXWT LBS | 4.54 |
| APPLICATIONS | Ideal for Plumbing Systems, HVAC Systems, Industrial & Mechanical Systems, Oil & Steam Systems, Gas Piping |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:65148
3 x 1-1/2 Reducing Black Elbow
- Regular price
- $104.65
- Sale price
- $104.65
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
