The 3 Urethane Bio-Drop Clear Hose is a highly durable and flexible hose designed for the transfer of biofuels, ethanol blends, and other petroleum-based liquids. Its clear construction allows for easy visual monitoring of flow, while its urethane composition provides superior resistance to abrasion, chemicals, and weather conditions.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Petroleum Drop Hose |
| DESIGN |
Transparent design to allow operators to monitor liquid flow |
| TUBE MATERIAL | Polyurethane for superior wear resistance |
| COVER MATERIAL |
PVC |
| WEIGHT (LBS) | 1.2 |
| BEND RADIUS | 6" |
| HOSE COLOR | Clear/Green |
| HOSE TYPE | Petroleum Drop |
| INSIDE DIAMETER | 3" |
| OUTSIDE DIAMETER | 3.78" |
| PRESSURE RATING | 65 psi |
| REINFORCEMENT | High Tensile Synthetic Textile Yarn with Built-in Static Wire |
| RESISTANCE PROPERTIES | Fuel, UV |
| TEMPERATURE HIGH | 150 deg F |
| TEMPERATURE LOW | -40 deg F |
| APPLICATIONS | Ideal for biofuel and ethanol blend transfer, food-grade oil and liquid transfer, petroleum drop applications, chemical processing and industrial use, vacuum and suction systems |
| BRAND | Midland Industries |
The 3 Urethane Bio-Drop Clear Hose is a highly durable and flexible hose designed for the transfer of biofuels, ethanol blends, and other petroleum-based liquids. Its clear construction allows for easy visual monitoring of flow, while its urethane composition provides superior resistance to abrasion, chemicals, and weather conditions.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Petroleum Drop Hose |
| DESIGN |
Transparent design to allow operators to monitor liquid flow |
| TUBE MATERIAL | Polyurethane for superior wear resistance |
| COVER MATERIAL |
PVC |
| WEIGHT (LBS) | 1.2 |
| BEND RADIUS | 6" |
| HOSE COLOR | Clear/Green |
| HOSE TYPE | Petroleum Drop |
| INSIDE DIAMETER | 3" |
| OUTSIDE DIAMETER | 3.78" |
| PRESSURE RATING | 65 psi |
| REINFORCEMENT | High Tensile Synthetic Textile Yarn with Built-in Static Wire |
| RESISTANCE PROPERTIES | Fuel, UV |
| TEMPERATURE HIGH | 150 deg F |
| TEMPERATURE LOW | -40 deg F |
| APPLICATIONS | Ideal for biofuel and ethanol blend transfer, food-grade oil and liquid transfer, petroleum drop applications, chemical processing and industrial use, vacuum and suction systems |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:BDROP-300
3 Urethane Bio-Drop Clear
- Regular price
- $2,043.37
- Sale price
- $2,043.37
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
