The 3" Marine Exhaust Hard Hose – 100' Roll is a robust and durable hose designed to handle the demanding conditions of marine exhaust systems. Specifically engineered to manage high-temperature exhaust gases from marine engines, this hose is built for reliable, long-lasting performance. With a 100-foot roll, it provides flexibility for large installations, reducing the need for multiple connections. The hose is resistant to abrasion, UV damage, and saltwater corrosion, making it ideal for both recreational and commercial vessels. It ensures efficient and safe exhaust gas management, maintaining optimal engine performance in challenging marine environments.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Marine Exhaust Hard |
| DESIGN |
Quick-connect fittings for easy installation and removal. |
| MATERIAL | Rubber for reliability and long-lasting performance |
| COVER MATERIAL | Rubber |
|
WEIGHT (LBS) |
1.9691 |
|
HOSE COLOR |
Black with Blue Stripe |
| HOSE TYPE | Marine Exhaust Hardwall |
| INSIDE DIAMETER | 3" |
| LENGTH | 100 ft |
| OUTSIDE DIAMETER | 3.54" |
| REINFORCEMENT | High Tensile Wire Helix Embedded Between Layers of Textile Cord |
| RESISTANCE PROPERTIES | Heat, Weather |
| TEMPERATURE HIGH | 212 degF |
| TEMPERATURE LOW | -40 deg F |
| VACUUM RATING | 27" Hg |
| SERIES | MXH Series |
| FINAL SALE | Final Sale Item |
| APPLICATIONS | Ideal for Marine Exhaust, Marine Venting, Pneumatic Exhaust Applications and Heavy-Duty Marine Vessels |
| BRAND | Midland Industries |
The 3" Marine Exhaust Hard Hose – 100' Roll is a robust and durable hose designed to handle the demanding conditions of marine exhaust systems. Specifically engineered to manage high-temperature exhaust gases from marine engines, this hose is built for reliable, long-lasting performance. With a 100-foot roll, it provides flexibility for large installations, reducing the need for multiple connections. The hose is resistant to abrasion, UV damage, and saltwater corrosion, making it ideal for both recreational and commercial vessels. It ensures efficient and safe exhaust gas management, maintaining optimal engine performance in challenging marine environments.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Marine Exhaust Hard |
| DESIGN |
Quick-connect fittings for easy installation and removal. |
| MATERIAL | Rubber for reliability and long-lasting performance |
| COVER MATERIAL | Rubber |
|
WEIGHT (LBS) |
1.9691 |
|
HOSE COLOR |
Black with Blue Stripe |
| HOSE TYPE | Marine Exhaust Hardwall |
| INSIDE DIAMETER | 3" |
| LENGTH | 100 ft |
| OUTSIDE DIAMETER | 3.54" |
| REINFORCEMENT | High Tensile Wire Helix Embedded Between Layers of Textile Cord |
| RESISTANCE PROPERTIES | Heat, Weather |
| TEMPERATURE HIGH | 212 degF |
| TEMPERATURE LOW | -40 deg F |
| VACUUM RATING | 27" Hg |
| SERIES | MXH Series |
| FINAL SALE | Final Sale Item |
| APPLICATIONS | Ideal for Marine Exhaust, Marine Venting, Pneumatic Exhaust Applications and Heavy-Duty Marine Vessels |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:MXH-300
3 Marine Exhaust Hard 100' Roll
- Regular price
- $750.67
- Sale price
- $750.67
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
