The 3" Lead-Free Inline Check Valve is a high-performance backflow prevention device designed for residential, commercial, and industrial applications. With 3-inch Female Iron Pipe (FIP) connections, this valve ensures one-way fluid flow, preventing contamination and maintaining system integrity. The brass body construction offers durability, corrosion resistance, and compliance with lead-free regulations, making it an ideal choice for potable water, HVAC, and plumbing systems.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Check Valve |
| DESIGN | Inline Check Valve Design – ensures one-way flow to prevent backflow and contamination. |
| BODY MATERIAL | Brass ensures compliance with safe drinking water regulations. |
| WEIGHT (LBS) | 7.77 |
| CONNECTION TYPE | FIP x FIP |
| DOMESTIC/IMPORT | Import |
| LEAD-FREE/CONTAINS LEAD | Lead-Free |
| NOMINAL SIZE | 3" |
| PRESSURE RATING | 200 psi |
| SEAL MATERIAL | NBR |
| SEAT MATERIAL | Brass |
| APPLICATIONS |
Ideal for Plumbing & Water Supply, HVAC & Heating Systems, Industrial Fluid Control, Irrigation & Sprinkler Systems, Pneumatic & Hydraulic Systems |
| BRAND | Midland Industries |
The 3" Lead-Free Inline Check Valve is a high-performance backflow prevention device designed for residential, commercial, and industrial applications. With 3-inch Female Iron Pipe (FIP) connections, this valve ensures one-way fluid flow, preventing contamination and maintaining system integrity. The brass body construction offers durability, corrosion resistance, and compliance with lead-free regulations, making it an ideal choice for potable water, HVAC, and plumbing systems.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Check Valve |
| DESIGN | Inline Check Valve Design – ensures one-way flow to prevent backflow and contamination. |
| BODY MATERIAL | Brass ensures compliance with safe drinking water regulations. |
| WEIGHT (LBS) | 7.77 |
| CONNECTION TYPE | FIP x FIP |
| DOMESTIC/IMPORT | Import |
| LEAD-FREE/CONTAINS LEAD | Lead-Free |
| NOMINAL SIZE | 3" |
| PRESSURE RATING | 200 psi |
| SEAL MATERIAL | NBR |
| SEAT MATERIAL | Brass |
| APPLICATIONS |
Ideal for Plumbing & Water Supply, HVAC & Heating Systems, Industrial Fluid Control, Irrigation & Sprinkler Systems, Pneumatic & Hydraulic Systems |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:944437LF
3 Lead-Free Iron Pipe Size In-Line Check Valve
- Regular price
- $170.82
- Sale price
- $170.82
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
