The 3 Hot Tar & Asphalt 100' Roll is a type of roll material used primarily in the construction and roadwork industries, designed to handle hot tar, asphalt, or other similar materials in the process of paving or repairing roads, driveways, roofs, and other surfaces. The tube is specially compounded heat resistant synthetic rubber compound. Its reinforcement is high tensile wire helix embedded between multiple layers of heat resistant synthetic yarns.
|
Specifications |
Details |
| TYPE | Hot Tar & Asphalt 100' Roll |
| DESIGN |
Backing and Adhesive, designed to bond directly to surfaces when exposed to heat |
| COVER MATERIAL | Rubber for elasticity, durability, and compression resistance |
| TUBE MATERIAL | Rubber |
| WEIGHT (LBS) | 2.82 |
| HOSE COLOR | Black |
| HOSE TYPE | Hot Tar and Asphalt |
| INSIDE DIAMETER | 3" |
| LENGTH | 100 ft |
| OUTSIDE DIAMETER | 3.77" |
| PRESSURE RATING | 150 psi |
| REINFORCEMENT | High Tensile Wire Helix Embedded Between Multiple Layers of Heat-Resistant Synthetic Yarns |
| RESISTANCE PROPERTIES | Heat |
| TEMPERATURE HIGH | 350 deg F |
| TUBE MATERIAL | Rubber |
| VACUUM RATING | 27"Hg |
| APPLICATIONS | Ideal for Asphalt and Tar Paving, Roofing, Road Construction and Repair, Cold-Weather Applications, and Line Marking. |
| Brand | Midland Industries |
The 3 Hot Tar & Asphalt 100' Roll is a type of roll material used primarily in the construction and roadwork industries, designed to handle hot tar, asphalt, or other similar materials in the process of paving or repairing roads, driveways, roofs, and other surfaces. The tube is specially compounded heat resistant synthetic rubber compound. Its reinforcement is high tensile wire helix embedded between multiple layers of heat resistant synthetic yarns.
|
Specifications |
Details |
| TYPE | Hot Tar & Asphalt 100' Roll |
| DESIGN |
Backing and Adhesive, designed to bond directly to surfaces when exposed to heat |
| COVER MATERIAL | Rubber for elasticity, durability, and compression resistance |
| TUBE MATERIAL | Rubber |
| WEIGHT (LBS) | 2.82 |
| HOSE COLOR | Black |
| HOSE TYPE | Hot Tar and Asphalt |
| INSIDE DIAMETER | 3" |
| LENGTH | 100 ft |
| OUTSIDE DIAMETER | 3.77" |
| PRESSURE RATING | 150 psi |
| REINFORCEMENT | High Tensile Wire Helix Embedded Between Multiple Layers of Heat-Resistant Synthetic Yarns |
| RESISTANCE PROPERTIES | Heat |
| TEMPERATURE HIGH | 350 deg F |
| TUBE MATERIAL | Rubber |
| VACUUM RATING | 27"Hg |
| APPLICATIONS | Ideal for Asphalt and Tar Paving, Roofing, Road Construction and Repair, Cold-Weather Applications, and Line Marking. |
| Brand | Midland Industries |
SKU:HTA-300
3 Hot Tar & Asphalt 100' Roll
- Regular price
- $2,334.28
- Sale price
- $2,334.28
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
