The 3" FIP 200 wog Lead-Free Gate Valve is a durable and reliable shut-off valve designed for residential, commercial, and industrial plumbing applications. With FIP x FIP threaded connections, this valve allows for precise fluid flow control in pipelines. The forged brass body ensures superior strength, corrosion resistance, and compliance with lead-free regulations, making it ideal for potable water, HVAC, and general fluid systems.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Gate Valve |
| DESIGN | Gate Valve Mechanism – provides full flow control with minimal pressure drop. |
| BODY MATERIAL | Forged Brass – complies with safe drinking water standards and ensures long-term durability. |
| WEIGHT | 8.25 |
| CONNECTION TYPE | FIP x FIP |
| DOMESTIC/IMPORT | Import |
| HANDLE MATERIAL | Cast Iron |
| LEAD-FREE/CONTAINS LEAD | Lead-Free |
| MEDIA | Cold Water, Gas, Oil, Saturated Steam |
| NOMINAL SIZE | 3" |
| PRESSURE RATING | 200 psi WOG |
| APPLICATIONS |
Ideal for Plumbing & Water Distribution, HVAC & Cooling Systems, Industrial Fluid Handling, Irrigation & Agricultural Systems, Oil & Gas Pipelines |
| BRAND | Midland Industries |
The 3" FIP 200 wog Lead-Free Gate Valve is a durable and reliable shut-off valve designed for residential, commercial, and industrial plumbing applications. With FIP x FIP threaded connections, this valve allows for precise fluid flow control in pipelines. The forged brass body ensures superior strength, corrosion resistance, and compliance with lead-free regulations, making it ideal for potable water, HVAC, and general fluid systems.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Gate Valve |
| DESIGN | Gate Valve Mechanism – provides full flow control with minimal pressure drop. |
| BODY MATERIAL | Forged Brass – complies with safe drinking water standards and ensures long-term durability. |
| WEIGHT | 8.25 |
| CONNECTION TYPE | FIP x FIP |
| DOMESTIC/IMPORT | Import |
| HANDLE MATERIAL | Cast Iron |
| LEAD-FREE/CONTAINS LEAD | Lead-Free |
| MEDIA | Cold Water, Gas, Oil, Saturated Steam |
| NOMINAL SIZE | 3" |
| PRESSURE RATING | 200 psi WOG |
| APPLICATIONS |
Ideal for Plumbing & Water Distribution, HVAC & Cooling Systems, Industrial Fluid Handling, Irrigation & Agricultural Systems, Oil & Gas Pipelines |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:940139LF
3 Female Iron Pipe 200wog Gate Valve Lead-Free
- Regular price
- $171.97
- Sale price
- $171.97
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
