The 3" Black Street Elbow is a compact and durable pipe fitting designed to change the direction of flow in a piping system. Made from black malleable iron, it features one male and one female threaded end for easy connection without the need for additional fittings. Ideal for gas, steam, and water applications, this elbow offers excellent strength, pressure resistance, and leak-free performance in industrial and commercial systems.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Black Street Elbow |
| DESIGN |
Street Elbow design allows for direct connection without extra fittings and provides a secure and reliable connection. |
| MATERIAL | Malleable Iron strength, durability, and high-pressure resistance |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Malleable Iron |
| ADDITIONAL INFORMATION | 3.02 x 4.42" Center to End |
| WEIGHT (LBS) | 4.950 |
| CONNECTION SIZE 1 | 3" |
| CONNECTION SIZE 2 | 3" |
| CONNECTION TYPE | MPT|FPT |
| CONNECTION TYPE 1 | MPT |
| CONNECTION TYPE 2 | FPT |
| DIMENSIONS STANDARDS | ANSI B 16.3 |
| FINISH | Black |
| FITTING TYPE | 90 deg Elbow |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| TEMPERATURE RATING | -20 to 350 deg F |
| THREAD SIZE | 3-8 |
| BOXCASE |
4/8 |
| APPROXWT LBS | 5.27 |
| APPLICATIONS | Ideal for Plumbing Systems, HVAC Systems, Industrial & Mechanical Systems, Oil & Steam Systems, Gas Piping |
| BRAND | Midland Industries |
The 3" Black Street Elbow is a compact and durable pipe fitting designed to change the direction of flow in a piping system. Made from black malleable iron, it features one male and one female threaded end for easy connection without the need for additional fittings. Ideal for gas, steam, and water applications, this elbow offers excellent strength, pressure resistance, and leak-free performance in industrial and commercial systems.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Black Street Elbow |
| DESIGN |
Street Elbow design allows for direct connection without extra fittings and provides a secure and reliable connection. |
| MATERIAL | Malleable Iron strength, durability, and high-pressure resistance |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Malleable Iron |
| ADDITIONAL INFORMATION | 3.02 x 4.42" Center to End |
| WEIGHT (LBS) | 4.950 |
| CONNECTION SIZE 1 | 3" |
| CONNECTION SIZE 2 | 3" |
| CONNECTION TYPE | MPT|FPT |
| CONNECTION TYPE 1 | MPT |
| CONNECTION TYPE 2 | FPT |
| DIMENSIONS STANDARDS | ANSI B 16.3 |
| FINISH | Black |
| FITTING TYPE | 90 deg Elbow |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| TEMPERATURE RATING | -20 to 350 deg F |
| THREAD SIZE | 3-8 |
| BOXCASE |
4/8 |
| APPROXWT LBS | 5.27 |
| APPLICATIONS | Ideal for Plumbing Systems, HVAC Systems, Industrial & Mechanical Systems, Oil & Steam Systems, Gas Piping |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:65170
3 Black Street Elbow
- Regular price
- $103.46
- Sale price
- $103.46
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
