The 3/8 x 1/4 Inverted Male Connector SAE Adapter is a fitting used to connect hoses or pipes with different diameters. The term "inverted" likely refers to the design of the male end of the connector, which typically has a tapered shape or is inverted compared to a standard male fitting.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Inverted Male Connector SAE |
| DESIGN |
Inverted Flare Design ensures that there is no leakage, even under high pressure. |
| MATERIAL | Brass for long lasting durability for various purposes, corrosion-resistance |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Brass |
|
WEIGHT (lbs) |
|
| CONNECTION SIZE 1 | 3/8" |
| CONNECTION SIZE 2 | 1/4" |
| CONNECTION TYPE | FIFL|MPT |
| CONNECTION TYPE 1 | Female Inverted Flare |
| CONNECTION TYPE 2 | Male NPTF |
| DIMENSIONS | 1.02 in L |
| FITTING TYPE | Adapter |
| FOR USE WITH | Aluminum, Brass, Copper, Steel Hydraulic Tubing That Can Be Flared |
| HEX SIZE | 3/4" |
| PRESSURE RATING | 1000 psi |
| TEMPERATURE RATING | -65 to 250 ˚F |
| THREAD SIZE 2 | 1/4 - 18 |
| APPLICATIONS | Ideal for hydraulic brake, power steering, fuel lines and transmission cooler lines, LP and natural gas |
| BRAND | Midland Industries |
The 3/8 x 1/4 Inverted Male Connector SAE Adapter is a fitting used to connect hoses or pipes with different diameters. The term "inverted" likely refers to the design of the male end of the connector, which typically has a tapered shape or is inverted compared to a standard male fitting.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Inverted Male Connector SAE |
| DESIGN |
Inverted Flare Design ensures that there is no leakage, even under high pressure. |
| MATERIAL | Brass for long lasting durability for various purposes, corrosion-resistance |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Brass |
|
WEIGHT (lbs) |
|
| CONNECTION SIZE 1 | 3/8" |
| CONNECTION SIZE 2 | 1/4" |
| CONNECTION TYPE | FIFL|MPT |
| CONNECTION TYPE 1 | Female Inverted Flare |
| CONNECTION TYPE 2 | Male NPTF |
| DIMENSIONS | 1.02 in L |
| FITTING TYPE | Adapter |
| FOR USE WITH | Aluminum, Brass, Copper, Steel Hydraulic Tubing That Can Be Flared |
| HEX SIZE | 3/4" |
| PRESSURE RATING | 1000 psi |
| TEMPERATURE RATING | -65 to 250 ˚F |
| THREAD SIZE 2 | 1/4 - 18 |
| APPLICATIONS | Ideal for hydraulic brake, power steering, fuel lines and transmission cooler lines, LP and natural gas |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:2202X6
3/8 x 1/4 Inverted Male Connector SAE
- Regular price
- $2.23
- Sale price
- $2.23
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
