The 3/8 x 1/4 Galvanized Malleable Bushing is a pipe fitting used to reduce the size of a pipe or fitting connection. It features a female-threaded connection on one end and male-threaded connection on the other, allowing for easy adaptation between different pipe sizes. Constructed from malleable iron with galvanized finish, this bushing offers excellent strength, corrosion resistance, and durability, making it ideal for various piping systems.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Malleable Bushing |
| DESIGN | Bushing design for an easy size reduction between pipes with different diameters |
| MATERIAL |
Iron provides the bushing with the necessary strength and resilience to handle moderate pressure and mechanical stress |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Malleable Iron |
| WEIGHT (LBS) |
0.020 |
| CONNECTION SIZE 1 |
3/8" |
| CONNECTION SIZE 2 |
1/4" |
| CONNECTION TYPE |
MPT|FPT |
| CONNECTION TYPE 1 |
MPT |
| CONNECTION TYPE 2 |
FPT |
| DIMENSIONS |
0.79" Length |
| FINISH |
Galvanized |
| FITTING TYPE | Bushing |
| HEX SIZE | 0.75" |
| PRESSURE RATING | 150 psi |
| TEMPERATURE RATING | -20 to 350 deg F |
| THREAD SIZE | 3/8-18 x 1/4-18 |
| APPROXIMATE WEIGHT (LBS) | 0.05 |
| BOX/CASE | 1/25 |
| SHAPE | Reducer |
| NOTES | Inside hex |
| APPLICATIONS |
Ideal for plumbing systems, HVAC systems, irrigation systems, industrial applications, fire protection systems |
| BRAND | Midland Industries |
Link to Midland Industries Catalog
The 3/8 x 1/4 Galvanized Malleable Bushing is a pipe fitting used to reduce the size of a pipe or fitting connection. It features a female-threaded connection on one end and male-threaded connection on the other, allowing for easy adaptation between different pipe sizes. Constructed from malleable iron with galvanized finish, this bushing offers excellent strength, corrosion resistance, and durability, making it ideal for various piping systems.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Malleable Bushing |
| DESIGN | Bushing design for an easy size reduction between pipes with different diameters |
| MATERIAL |
Iron provides the bushing with the necessary strength and resilience to handle moderate pressure and mechanical stress |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Malleable Iron |
| WEIGHT (LBS) |
0.020 |
| CONNECTION SIZE 1 |
3/8" |
| CONNECTION SIZE 2 |
1/4" |
| CONNECTION TYPE |
MPT|FPT |
| CONNECTION TYPE 1 |
MPT |
| CONNECTION TYPE 2 |
FPT |
| DIMENSIONS |
0.79" Length |
| FINISH |
Galvanized |
| FITTING TYPE | Bushing |
| HEX SIZE | 0.75" |
| PRESSURE RATING | 150 psi |
| TEMPERATURE RATING | -20 to 350 deg F |
| THREAD SIZE | 3/8-18 x 1/4-18 |
| APPROXIMATE WEIGHT (LBS) | 0.05 |
| BOX/CASE | 1/25 |
| SHAPE | Reducer |
| NOTES | Inside hex |
| APPLICATIONS |
Ideal for plumbing systems, HVAC systems, irrigation systems, industrial applications, fire protection systems |
| BRAND | Midland Industries |
Link to Midland Industries Catalog
SKU:64502
3/8 x 1/4 Galvanized Malleable Bushing
- Regular price
- $15.09
- Sale price
- $15.09
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
