The 3/8 Repairable Air/Oil Inline Filter is a high-performance filtration device designed to filter both air and oil in pneumatic and hydraulic systems. It is engineered to capture contaminants such as dust, dirt, debris, and oil mist that can compromise system performance. This filter is repairable, allowing for easy maintenance and replacement of the filter element to ensure long-term operation without the need to replace the entire unit. Typically used in air compressors, lubrication systems, and industrial machinery, it helps maintain clean air and fluid lines, ensuring optimal efficiency and extending the life of equipment.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Inline Filter |
| DESIGN |
In-line design for direct installation into the air or fluid line for effective filtration |
| MATERIAL | Aluminum for a lightweight and corrosion-resistant filter |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Anodized Aluminum |
| ADDITIONAL INFORMATION | Element Sintered Bronze |
| WEIGHT (LBS) | 0.100 |
| FITTING TYPE | Filter |
| INLET PIPE SIZE | 3/8" |
| OUTLET PIPE SIZE | 3/8" |
| MAXIMUM OPERATING PRESSURE | 300 psi |
| MICRON RATING | 40 um |
| OPERATING TEMPERATURE | 35 to 200 deg F |
| SHAPE | Accessories |
| APPLICATIONS | Ideal for pneumatic systems, hydraulic systems, air compressors, lubrication systems, industrial equipment |
| BRAND | Midland Industries |
The 3/8 Repairable Air/Oil Inline Filter is a high-performance filtration device designed to filter both air and oil in pneumatic and hydraulic systems. It is engineered to capture contaminants such as dust, dirt, debris, and oil mist that can compromise system performance. This filter is repairable, allowing for easy maintenance and replacement of the filter element to ensure long-term operation without the need to replace the entire unit. Typically used in air compressors, lubrication systems, and industrial machinery, it helps maintain clean air and fluid lines, ensuring optimal efficiency and extending the life of equipment.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Inline Filter |
| DESIGN |
In-line design for direct installation into the air or fluid line for effective filtration |
| MATERIAL | Aluminum for a lightweight and corrosion-resistant filter |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Anodized Aluminum |
| ADDITIONAL INFORMATION | Element Sintered Bronze |
| WEIGHT (LBS) | 0.100 |
| FITTING TYPE | Filter |
| INLET PIPE SIZE | 3/8" |
| OUTLET PIPE SIZE | 3/8" |
| MAXIMUM OPERATING PRESSURE | 300 psi |
| MICRON RATING | 40 um |
| OPERATING TEMPERATURE | 35 to 200 deg F |
| SHAPE | Accessories |
| APPLICATIONS | Ideal for pneumatic systems, hydraulic systems, air compressors, lubrication systems, industrial equipment |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:940842
3/8 Repairable Air/Oil Inline Filter
- Regular price
- $54.67
- Sale price
- $54.67
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
