The 3/8 Outside Diameter Natural Polyethylene Tubing 500 is a flexible, lightweight, and chemical-resistant tubing designed for low-pressure air, fluid, and pneumatic applications. Polyethylene tubing is made from 100% non-toxic materials and is NSF 61® and FDA compliant, making it safe for food, water, and beverage use. Its inert, chemical-resistant design works well for pneumatic systems, drains, labs, and chemical transfer. The tubing resists stress cracking, aging, and UV exposure, offers strong dielectric properties, is impermeable to gases and liquids, and works with barb, push-to-connect, or compression fittings.
Order now for fast shipping and professional-grade results.
| Specification | Value |
|---|---|
|
TYPE |
Natural Polyethylene Tubing 500 |
| DESIGN |
Impact-resistant and crack-resistant under various temperature conditions |
| MATERIAL | Polyethylene provides excellent moisture and chemical resistance. |
| MATERIAL CONSTRUCTION | LLDPE |
| WEIGHT (LBS) | 14.41 |
| BEND RADIUS | 2" |
|
COLOR |
Natural |
| FOR USE WITH | Barb-Type, Push-to-Connect or Compression Style Fittings |
| HARDNESS | Shore A 98, Shore D 45D |
| INSIDE DIAMETER | 0.250" |
| LENGTH | 500 ft |
| OUTSIDE DIAMETER | 3/8" |
| RESISTANCE PROPERTIES | Chemical |
| TEMPERATURE RATING | -50 to 140 deg F |
| WALL THICKNESS | 0.062" |
| WORKING PRESSURE | 150 psi |
| APPLICATIONS | Ideal for Pneumatic Control Systems, Industrial Fluid Transfer, Water & Irrigation Systems, Beverage & Food Dispensing, General Low-Pressure Tubing Needs, Automotive & Fuel Vent Lines. |
| BRAND | Midland Industries |
The 3/8 Outside Diameter Natural Polyethylene Tubing 500 is a flexible, lightweight, and chemical-resistant tubing designed for low-pressure air, fluid, and pneumatic applications. Polyethylene tubing is made from 100% non-toxic materials and is NSF 61® and FDA compliant, making it safe for food, water, and beverage use. Its inert, chemical-resistant design works well for pneumatic systems, drains, labs, and chemical transfer. The tubing resists stress cracking, aging, and UV exposure, offers strong dielectric properties, is impermeable to gases and liquids, and works with barb, push-to-connect, or compression fittings.
Order now for fast shipping and professional-grade results.
| Specification | Value |
|---|---|
|
TYPE |
Natural Polyethylene Tubing 500 |
| DESIGN |
Impact-resistant and crack-resistant under various temperature conditions |
| MATERIAL | Polyethylene provides excellent moisture and chemical resistance. |
| MATERIAL CONSTRUCTION | LLDPE |
| WEIGHT (LBS) | 14.41 |
| BEND RADIUS | 2" |
|
COLOR |
Natural |
| FOR USE WITH | Barb-Type, Push-to-Connect or Compression Style Fittings |
| HARDNESS | Shore A 98, Shore D 45D |
| INSIDE DIAMETER | 0.250" |
| LENGTH | 500 ft |
| OUTSIDE DIAMETER | 3/8" |
| RESISTANCE PROPERTIES | Chemical |
| TEMPERATURE RATING | -50 to 140 deg F |
| WALL THICKNESS | 0.062" |
| WORKING PRESSURE | 150 psi |
| APPLICATIONS | Ideal for Pneumatic Control Systems, Industrial Fluid Transfer, Water & Irrigation Systems, Beverage & Food Dispensing, General Low-Pressure Tubing Needs, Automotive & Fuel Vent Lines. |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:73206N5
3/8 Outside Diameter Natural Polyethylene Tubing 500
- Regular price
- $147.12
- Sale price
- $147.12
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
