The 3/8" Blue Polyurethane NSF 51 Tubing (100 ft) is a flexible, durable solution for food and beverage handling, pneumatic systems, and fluid transfer. NSF 51 certified, it meets strict food safety standards, making it safe for food processing, beverage dispensing, and industrial use. Made from high-quality ether-based PUR, it offers excellent resistance to abrasion, chemicals, oils, and cold, along with superior kink resistance. Lightweight yet strong, it is manufactured to precise outside-diameter tolerances for reliable use with push-to-connect, barb, and compression fittings. This tubing is NSF 51® and RoHS certified, FDA and REACH Prop 65 compliant, and meets NSF 61® and UL94HB standards.
Order now for fast shipping and professional-grade results.
| Specification | Value |
|---|---|
|
TYPE |
Blue Polyurethane NSF51 100 Feet |
| DESIGN |
UV and weather-resistant for both indoor and outdoor applications |
| MATERIAL | Polyurethane durable with excellent abrasion and tear resistance. |
| WEIGHT (LBS) | 3.19 |
| BEND RADIUS | 1" |
|
COLOR |
Navy Blue |
| FOR USE WITH | Push-to-Connect Fittings, Barb-Type and Compression Fittings |
| HARDNESS | Shore A 98 |
| INSIDE DIAMETER | 0.250" |
| LENGTH | 100 ft |
| OUTSIDE DIAMETER | 3/8" |
| RESISTANCE PROPERTIES | Abrasion, Chemical, Cold, Heat, Kink |
| TEMPERATURE RATING | -40 to 150 deg F |
| WALL THICKNESS | 0.063" |
| WORKING PRESSURE | 150 psi |
| APPLICATIONS |
Ideal for Food & Beverage Processing, Pneumatic Air Systems, Industrial Automation & Robotics, Fluid Transfer & Chemical Dispensing, Medical & Laboratory Equipment, Automotive Fuel & Air Systems, & General Low-Pressure Tubing Needs. |
| BRAND | Midland Industries |
The 3/8" Blue Polyurethane NSF 51 Tubing (100 ft) is a flexible, durable solution for food and beverage handling, pneumatic systems, and fluid transfer. NSF 51 certified, it meets strict food safety standards, making it safe for food processing, beverage dispensing, and industrial use. Made from high-quality ether-based PUR, it offers excellent resistance to abrasion, chemicals, oils, and cold, along with superior kink resistance. Lightweight yet strong, it is manufactured to precise outside-diameter tolerances for reliable use with push-to-connect, barb, and compression fittings. This tubing is NSF 51® and RoHS certified, FDA and REACH Prop 65 compliant, and meets NSF 61® and UL94HB standards.
Order now for fast shipping and professional-grade results.
| Specification | Value |
|---|---|
|
TYPE |
Blue Polyurethane NSF51 100 Feet |
| DESIGN |
UV and weather-resistant for both indoor and outdoor applications |
| MATERIAL | Polyurethane durable with excellent abrasion and tear resistance. |
| WEIGHT (LBS) | 3.19 |
| BEND RADIUS | 1" |
|
COLOR |
Navy Blue |
| FOR USE WITH | Push-to-Connect Fittings, Barb-Type and Compression Fittings |
| HARDNESS | Shore A 98 |
| INSIDE DIAMETER | 0.250" |
| LENGTH | 100 ft |
| OUTSIDE DIAMETER | 3/8" |
| RESISTANCE PROPERTIES | Abrasion, Chemical, Cold, Heat, Kink |
| TEMPERATURE RATING | -40 to 150 deg F |
| WALL THICKNESS | 0.063" |
| WORKING PRESSURE | 150 psi |
| APPLICATIONS |
Ideal for Food & Beverage Processing, Pneumatic Air Systems, Industrial Automation & Robotics, Fluid Transfer & Chemical Dispensing, Medical & Laboratory Equipment, Automotive Fuel & Air Systems, & General Low-Pressure Tubing Needs. |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:73345U
3/8 Blue Polyurethane NSF51 100 Feet
- Regular price
- $84.77
- Sale price
- $84.77
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
