The 3/8 Black Tee is a T-shaped pipe fitting used to connect three pipes in a branching configuration. This tee features an inlet and two outlets, allowing fluid or gas to flow from the larger pipe to two smaller branch lines. Made from black malleable iron, this fitting is built for strength and durability, commonly used in plumbing, industrial, and HVAC systems.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Black Tee |
| DESIGN | Tee fitting allows branches of a single main pipe into two smaller pipes, perfect for creating multiple paths for flow |
| MATERIAL | Iron offers strong, durable, and high-pressure resistance connections |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Malleable Iron |
| WEIGHT (LBS) | 0.230 |
| BOXCASE | 45/180 |
| APPROXWT LBS | 0.22 |
| ADDITIONAL INFORMATION | 0.95" Center to End |
| CONNECTION SIZE 1 | 3/8" |
| CONNECTION SIZE 2 | 3/8" |
| CONNECTION SIZE 3 | 3/8" |
| CONNECTION TYPE | FPT|FPT|FPT |
| CONNECTION TYPE 1 | FPT |
| CONNECTION TYPE 2 | FPT |
| CONNECTION TYPE 3 | FPT |
| DIMENSIONS STANDARDS | ANSI B16.3 |
| FINISH | Black |
| FITTING TYPE | Tee |
| TEMPERATURE RATING | -20 to 350 deg F |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| THREAD SIZE | 3/8-18 |
| APPLICATIONS |
Ideal for Residential Plumbing, Industrial Plumbing, HVAC Systems, Irrigation Systems |
| BRAND | Midland Industries |
The 3/8 Black Tee is a T-shaped pipe fitting used to connect three pipes in a branching configuration. This tee features an inlet and two outlets, allowing fluid or gas to flow from the larger pipe to two smaller branch lines. Made from black malleable iron, this fitting is built for strength and durability, commonly used in plumbing, industrial, and HVAC systems.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Black Tee |
| DESIGN | Tee fitting allows branches of a single main pipe into two smaller pipes, perfect for creating multiple paths for flow |
| MATERIAL | Iron offers strong, durable, and high-pressure resistance connections |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Malleable Iron |
| WEIGHT (LBS) | 0.230 |
| BOXCASE | 45/180 |
| APPROXWT LBS | 0.22 |
| ADDITIONAL INFORMATION | 0.95" Center to End |
| CONNECTION SIZE 1 | 3/8" |
| CONNECTION SIZE 2 | 3/8" |
| CONNECTION SIZE 3 | 3/8" |
| CONNECTION TYPE | FPT|FPT|FPT |
| CONNECTION TYPE 1 | FPT |
| CONNECTION TYPE 2 | FPT |
| CONNECTION TYPE 3 | FPT |
| DIMENSIONS STANDARDS | ANSI B16.3 |
| FINISH | Black |
| FITTING TYPE | Tee |
| TEMPERATURE RATING | -20 to 350 deg F |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| THREAD SIZE | 3/8-18 |
| APPLICATIONS |
Ideal for Residential Plumbing, Industrial Plumbing, HVAC Systems, Irrigation Systems |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:65252
3/8 Black Tee
- Regular price
- $6.27
- Sale price
- $6.27
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
