The 3/8 Black Steel Hex Cap is a threaded pipe fitting designed to seal the end of a male-threaded pipe or fitting. Its hexagonal shape allows for easy tightening and removal with a wrench. Made from durable black carbon steel, this cap is commonly used in plumbing, industrial, hydraulic, and gas applications, pipe sizes while ensuring a secure, leak-resistant connection.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Black Steel Hex Cap |
| DESIGN | Hexagonal or round body, allows for easy tightening with a wrench |
| MATERIAL | Steel provides strength, durability, and cost-effective |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Carbon Steel |
| WEIGHT (LBS) | 0.060 |
| CONNECTION SIZE | 3/8" |
| CONNECTION TYPE | FNPT |
| DIMENSION STANDARDS | ASME B16.14 - 1991 |
| DIMENSIONS | 0.69" L |
| FINISH | Black |
| FITTING TYPE | Cap |
| HEX SIZE | 0.69" |
| PRESSURE RATING | 150 lb |
| TEMPERATURE RATING | -20 to 350 deg F |
| THREAD SIZE | 3/8-18 |
| SHAPE | Cap |
| APPLICATIONS | Ideal for Plumbing Systems, Hydraulic & Pneumatic Systems, Gas & Oil Pipelines, Fire Protection Systems, Industrial & Mechanical Equipment |
| BRAND | Midland Industries |
The 3/8 Black Steel Hex Cap is a threaded pipe fitting designed to seal the end of a male-threaded pipe or fitting. Its hexagonal shape allows for easy tightening and removal with a wrench. Made from durable black carbon steel, this cap is commonly used in plumbing, industrial, hydraulic, and gas applications, pipe sizes while ensuring a secure, leak-resistant connection.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Black Steel Hex Cap |
| DESIGN | Hexagonal or round body, allows for easy tightening with a wrench |
| MATERIAL | Steel provides strength, durability, and cost-effective |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Carbon Steel |
| WEIGHT (LBS) | 0.060 |
| CONNECTION SIZE | 3/8" |
| CONNECTION TYPE | FNPT |
| DIMENSION STANDARDS | ASME B16.14 - 1991 |
| DIMENSIONS | 0.69" L |
| FINISH | Black |
| FITTING TYPE | Cap |
| HEX SIZE | 0.69" |
| PRESSURE RATING | 150 lb |
| TEMPERATURE RATING | -20 to 350 deg F |
| THREAD SIZE | 3/8-18 |
| SHAPE | Cap |
| APPLICATIONS | Ideal for Plumbing Systems, Hydraulic & Pneumatic Systems, Gas & Oil Pipelines, Fire Protection Systems, Industrial & Mechanical Equipment |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:67472
3/8 Black Steel Hex Cap
- Regular price
- $4.25
- Sale price
- $4.25
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
