The Close Nipple, 3/4" MPT x 3/4" MPT, made from yellow brass, is a short, threaded pipe fitting used to connect two male-threaded (MPT) pipe components in a straight line. Close nipples are designed to be as short as possible while maintaining secure threads on both ends. This type of fitting is commonly used in plumbing, gas, industrial, and HVAC systems where a compact connection is required without additional space between the pipes.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Close Nipple |
| DESIGN | Close Nipple Design: ensures a tight fit by connecting two male-threaded components with no extra length or gaps. |
| MATERIAL | Brass- strength and durability |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Yellow Brass |
| WEIGHT | 0.125 |
| CONNECTION SIZE 1 | 3/4" |
| CONNECTION SIZE 2 | 3/4" |
| CONNECTION TYPE | MPT|MPT |
| CONNECTION TYPE 1 | Male NPTF |
| CONNECTION TYPE 2 | Male NPTF |
| DIAMETER | 3/4" |
| FITTING TYPE | Nipple |
| FOR USE WITH | Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Iron and Steel Pipe |
| LENGTH | 1.38" |
| PRESSURE RATING | 1000 psi |
| TEMPERATURE RATING | -65 to 250 deg F |
| THREAD SIZE | 3/4-14 |
| APPLICATIONS | Ideal for Plumbing Systems, HVAC Systems, Gas Lines, Industrial Applications, Irrigation Systems |
| BRAND | Midland Industries |
The Close Nipple, 3/4" MPT x 3/4" MPT, made from yellow brass, is a short, threaded pipe fitting used to connect two male-threaded (MPT) pipe components in a straight line. Close nipples are designed to be as short as possible while maintaining secure threads on both ends. This type of fitting is commonly used in plumbing, gas, industrial, and HVAC systems where a compact connection is required without additional space between the pipes.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Close Nipple |
| DESIGN | Close Nipple Design: ensures a tight fit by connecting two male-threaded components with no extra length or gaps. |
| MATERIAL | Brass- strength and durability |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Yellow Brass |
| WEIGHT | 0.125 |
| CONNECTION SIZE 1 | 3/4" |
| CONNECTION SIZE 2 | 3/4" |
| CONNECTION TYPE | MPT|MPT |
| CONNECTION TYPE 1 | Male NPTF |
| CONNECTION TYPE 2 | Male NPTF |
| DIAMETER | 3/4" |
| FITTING TYPE | Nipple |
| FOR USE WITH | Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Iron and Steel Pipe |
| LENGTH | 1.38" |
| PRESSURE RATING | 1000 psi |
| TEMPERATURE RATING | -65 to 250 deg F |
| THREAD SIZE | 3/4-14 |
| APPLICATIONS | Ideal for Plumbing Systems, HVAC Systems, Gas Lines, Industrial Applications, Irrigation Systems |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:112-12
3/4 x Close Yellow Brass Nipple
- Regular price
- $3.15
- Sale price
- $3.15
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
