The Countersunk Plug, 3/4" MPT (Male Pipe Thread), Brass, is a specialized fitting designed to seal or close off pipes with a male pipe thread. The countersunk design ensures a flush and smooth surface once the plug is installed, making it ideal for applications where a low-profile or aesthetically clean finish is required. Typically used in various plumbing, gas, and industrial systems, this plug is essential for capping off unused or open threaded ports.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Countersunk Plug |
| DESIGN | Countersunk Design: creating a smooth and unobtrusive finish. |
| MATERIAL | Brass strength, longevity, and resistance to rust |
| MATERIAL CONSTRUCTION | C36000 Brass |
| WEIGHT | 0.100 |
| CONNECTION SIZE | 3/4" |
| CONNECTION TYPE | MPT |
| FITTING TYPE | Plug |
| FOR USE WITH | Brass, Bronze, Copper, Steel, Aluminum and Iron Pipe |
| HEX SIZE | 0.56" |
| LENGTH | 0.06" |
| PRESSURE RATING | 1000 psi |
| TEMPERATURE RATING | -65 to 250 ˚F |
| THREAD SIZE | 3/4 - 14 |
| APPLICATIONS | Ideal for HVAC and Plumbing Systems, Outdoor Plumbing, Irrigation Systems, Watering Equipment |
| BRAND | Midland Industries |
The Countersunk Plug, 3/4" MPT (Male Pipe Thread), Brass, is a specialized fitting designed to seal or close off pipes with a male pipe thread. The countersunk design ensures a flush and smooth surface once the plug is installed, making it ideal for applications where a low-profile or aesthetically clean finish is required. Typically used in various plumbing, gas, and industrial systems, this plug is essential for capping off unused or open threaded ports.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Countersunk Plug |
| DESIGN | Countersunk Design: creating a smooth and unobtrusive finish. |
| MATERIAL | Brass strength, longevity, and resistance to rust |
| MATERIAL CONSTRUCTION | C36000 Brass |
| WEIGHT | 0.100 |
| CONNECTION SIZE | 3/4" |
| CONNECTION TYPE | MPT |
| FITTING TYPE | Plug |
| FOR USE WITH | Brass, Bronze, Copper, Steel, Aluminum and Iron Pipe |
| HEX SIZE | 0.56" |
| LENGTH | 0.06" |
| PRESSURE RATING | 1000 psi |
| TEMPERATURE RATING | -65 to 250 ˚F |
| THREAD SIZE | 3/4 - 14 |
| APPLICATIONS | Ideal for HVAC and Plumbing Systems, Outdoor Plumbing, Irrigation Systems, Watering Equipment |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:109AL-12
3/4 Male Pipe Thread Countersunk Plug
- Regular price
- $4.46
- Sale price
- $4.46
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
