The 3/4 Full Port Lead-Free Ball Valve-600wog with Stainless Steel Tee Handle is a high-performance ball valve designed for fluid and gas flow control in various systems. It features a full port design for maximum flow capacity and minimal pressure drop. With a pressure rating of 600 WOG (Water, Oil, and Gas), it is built to handle demanding applications. The valve comes with a stainless steel handle for added durability and ease of operation. The lead-free brass construction ensures it is safe for use in potable water systems.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE |
Full Port Lead-Free Ball Valve with Stainless Steel Tee Handle |
| DESIGN |
Full Port Ball Valve Design to ensure maximum flow capacity and minimal pressure drop |
| WEIGHT (LBS) |
0.66 |
| BALL MATERIAL | Lead-Free Brass |
| BODY MATERIAL | Lead-Free Forged Brass |
| CONNECTION TYPE | FIP x FIP |
| DIMENSIONS | 2.362" L |
| HANDLE MATERIAL | Stainless Steel |
| INLET TO OUTLET LENGTH | 2.362" |
| LEAD-FREE/CONTAINS LEAD | Lead-Free |
| NOMINAL SIZE | 3/4" |
| OPERATOR TYPE | T-Handle |
| PACKING MATERIAL | PTFE |
| PORT TYPE | Full |
| PRESSURE RATING | 600 psi WOG |
| SEAL MATERIAL | PTFE |
| SEAT MATERIAL | PTFE |
| STEM MATERIAL | Brass |
| TEMPERATURE RATING | -22 to 302 deg F |
| TRIM MATERIAL | Brass-Plated Steel Stem Nut |
| APPLICATIONS |
Ideal for Plumbing,Pneumatic, Industrial Fluid Control,Potable Water Systems,Gas & Air Distribution |
| BRAND | Midland Industries |
The 3/4 Full Port Lead-Free Ball Valve-600wog with Stainless Steel Tee Handle is a high-performance ball valve designed for fluid and gas flow control in various systems. It features a full port design for maximum flow capacity and minimal pressure drop. With a pressure rating of 600 WOG (Water, Oil, and Gas), it is built to handle demanding applications. The valve comes with a stainless steel handle for added durability and ease of operation. The lead-free brass construction ensures it is safe for use in potable water systems.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE |
Full Port Lead-Free Ball Valve with Stainless Steel Tee Handle |
| DESIGN |
Full Port Ball Valve Design to ensure maximum flow capacity and minimal pressure drop |
| WEIGHT (LBS) |
0.66 |
| BALL MATERIAL | Lead-Free Brass |
| BODY MATERIAL | Lead-Free Forged Brass |
| CONNECTION TYPE | FIP x FIP |
| DIMENSIONS | 2.362" L |
| HANDLE MATERIAL | Stainless Steel |
| INLET TO OUTLET LENGTH | 2.362" |
| LEAD-FREE/CONTAINS LEAD | Lead-Free |
| NOMINAL SIZE | 3/4" |
| OPERATOR TYPE | T-Handle |
| PACKING MATERIAL | PTFE |
| PORT TYPE | Full |
| PRESSURE RATING | 600 psi WOG |
| SEAL MATERIAL | PTFE |
| SEAT MATERIAL | PTFE |
| STEM MATERIAL | Brass |
| TEMPERATURE RATING | -22 to 302 deg F |
| TRIM MATERIAL | Brass-Plated Steel Stem Nut |
| APPLICATIONS |
Ideal for Plumbing,Pneumatic, Industrial Fluid Control,Potable Water Systems,Gas & Air Distribution |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:940174TSSLF
3/4 Full Port Lead-Free Ball Valve-600wog with Stainless Steel Tee Handle
- Regular price
- $19.98
- Sale price
- $19.98
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
