The 3/4" 1-Wire Braid Heavy-Duty Steelflex Air Hose - 100 Feet is a high-strength, flexible, and durable air hose designed for industrial, construction, and pneumatic applications. Built with reinforced single-wire braid construction, it offers high-pressure performance, excellent flexibility, and resistance to abrasion, weather, and oils.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Heavy-Duty Steelflex Air Hose |
| DESIGN |
Wire braid reinforcement ensures high-pressure performance while maintaining flexibility |
| TUBE MATERIAL | Rubber for abrasion and weather resistance |
| COVER MATERIAL | Rubber |
| WEIGHT (LBS) | 0.49 |
| HOSE COLOR | Yellow |
| HOSE TYPE | Air |
| INSIDE DIAMETER | 3/4" |
| LENGTH | 100 ft |
| OUTSIDE DIAMETER | 1.25" |
| PRESSURE RATING | 800 psi |
| REINFORCEMENT | High Tensile Steel Cord |
| RESISTANCE PROPERTIES | Abrasion, Cut, Oil Mist |
| TEMPERATURE HIGH | 180 deg F |
| TEMPERATURE LOW | -30 deg F |
| APPLICATIONS | Ideal for industrial air tools & pneumatic systems, construction & heavy equipment air supply, automotive service shops & air compressors, manufacturing & assembly line operations, mining, agriculture, and oilfield applications |
| BRAND | Midland Industries |
The 3/4" 1-Wire Braid Heavy-Duty Steelflex Air Hose - 100 Feet is a high-strength, flexible, and durable air hose designed for industrial, construction, and pneumatic applications. Built with reinforced single-wire braid construction, it offers high-pressure performance, excellent flexibility, and resistance to abrasion, weather, and oils.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Heavy-Duty Steelflex Air Hose |
| DESIGN |
Wire braid reinforcement ensures high-pressure performance while maintaining flexibility |
| TUBE MATERIAL | Rubber for abrasion and weather resistance |
| COVER MATERIAL | Rubber |
| WEIGHT (LBS) | 0.49 |
| HOSE COLOR | Yellow |
| HOSE TYPE | Air |
| INSIDE DIAMETER | 3/4" |
| LENGTH | 100 ft |
| OUTSIDE DIAMETER | 1.25" |
| PRESSURE RATING | 800 psi |
| REINFORCEMENT | High Tensile Steel Cord |
| RESISTANCE PROPERTIES | Abrasion, Cut, Oil Mist |
| TEMPERATURE HIGH | 180 deg F |
| TEMPERATURE LOW | -30 deg F |
| APPLICATIONS | Ideal for industrial air tools & pneumatic systems, construction & heavy equipment air supply, automotive service shops & air compressors, manufacturing & assembly line operations, mining, agriculture, and oilfield applications |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:SFY-075-100
3/4" 1-Wire Braid Air Hose - 100 Feet
- Regular price
- $3.98
- Sale price
- $3.98
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
