The 3/16 Hose Inner Diameter x 1/8 Female Pipe Thread Rigid Adapter provides a secure and leak-resistant connection between hoses and threaded pipe fittings. Designed for fluid, air, and fuel transfer applications, this fitting ensures a tight seal while maintaining flexibility in system configurations.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Hose Barbed Female Pipe Thread Hose Barb |
| DESIGN |
Leak-Resistant Design ensures tight grip with single barb and hose clamp compatibility |
| MATERIAL | Brass for corrosion-resistant and long-lasting for extended use in tough environments. |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Brass |
| WEIGHT (LBS) | |
| CONNECTION SIZE 1 | 3/16" |
| CONNECTION SIZE 2 | 1/8" |
| CONNECTION TYPE | HB|FPT |
| CONNECTION TYPE 1 | Hose Barb |
| CONNECTION TYPE 2 | Female NPTF |
| DIMENSIONS | 1.1" L |
| FITTING TYPE | Adapter |
| FOR USE WITH | Hose Clamp, Similar Type Clamp or A Crimped Ferrule |
| HEX SIZE | 1/2" |
| MAXIMUM OPERATING PRESSURE | 150 psi |
| OPERATING TEMPERATURE | -40 to 160 deg F |
| THREAD SIZE | 1/8-27 |
| APPLICATIONS |
Ideal for Plumbing,Pneumatic,Hydraulic Systems, HVAC,Gas and Fuel Line Connections |
| BRAND | Midland Industries |
The 3/16 Hose Inner Diameter x 1/8 Female Pipe Thread Rigid Adapter provides a secure and leak-resistant connection between hoses and threaded pipe fittings. Designed for fluid, air, and fuel transfer applications, this fitting ensures a tight seal while maintaining flexibility in system configurations.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Hose Barbed Female Pipe Thread Hose Barb |
| DESIGN |
Leak-Resistant Design ensures tight grip with single barb and hose clamp compatibility |
| MATERIAL | Brass for corrosion-resistant and long-lasting for extended use in tough environments. |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Brass |
| WEIGHT (LBS) | |
| CONNECTION SIZE 1 | 3/16" |
| CONNECTION SIZE 2 | 1/8" |
| CONNECTION TYPE | HB|FPT |
| CONNECTION TYPE 1 | Hose Barb |
| CONNECTION TYPE 2 | Female NPTF |
| DIMENSIONS | 1.1" L |
| FITTING TYPE | Adapter |
| FOR USE WITH | Hose Clamp, Similar Type Clamp or A Crimped Ferrule |
| HEX SIZE | 1/2" |
| MAXIMUM OPERATING PRESSURE | 150 psi |
| OPERATING TEMPERATURE | -40 to 160 deg F |
| THREAD SIZE | 1/8-27 |
| APPLICATIONS |
Ideal for Plumbing,Pneumatic,Hydraulic Systems, HVAC,Gas and Fuel Line Connections |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:29F-32
3/16 Hose Inner Diameter x 1/8 Female Pipe Thread
- Regular price
- $2.08
- Sale price
- $2.08
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
