The 2" x 8" Schedule 80 Seamless Black Nipple is a strong and durable carbon steel fitting designed for high-pressure applications. With a 2-inch diameter and 8-inch length, it features Schedule 80 wall thickness for enhanced pressure resistance. The seamless construction ensures consistent strength and eliminates weak points, while the black coating offers corrosion protection, making it ideal for use in water, gas, and oil systems.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Schedule 80 Seamless Black Nipple |
| DESIGN |
Schedule 80 Wall Thickness: Thicker walls for enhanced pressure resistance and durability. |
| MATERIAL | Steel offering high strength and durability |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Steel |
| WEIGHT (LBS) | 3.075 |
| CONNECTION SIZE 1 | 2" |
| CONNECTION SIZE 2 | 2" |
| CONNECTION TYPE | MPT|MPT |
| CONNECTION TYPE 1 | MPT |
| CONNECTION TYPE 2 | MPT |
| DIAMETER | 2" |
| DIMENSIONS STANDARDS | ANSI B1.20.1 |
| FINISH | Black |
| FITTING TYPE | Nipple |
| LENGTH | 8" |
| PRESSURE CLASS | 300 lb |
| PRESSURE RATING | 2500 psi |
| SCHEDULE RATING | SCH 80 |
| TEMPERATURE RATING | -200 to 150 deg F |
| THREAD LENGTH | 1.06" |
| THREAD SIZE | 2-11-1/2 |
| WALL THICKNESS | 0.218" |
| NOTES |
Wall Thickness 0.218 - Grade B - Test Pressure 2500 PSI - Thread Length 1.06 |
| APPLICATIONS | Ideal for Water Systems, Gas Pipelines, Oil Systems, Industrial Piping, HVAC Systems, Plumbing and Pneumatic. |
| BRAND | Midland Industries |
The 2" x 8" Schedule 80 Seamless Black Nipple is a strong and durable carbon steel fitting designed for high-pressure applications. With a 2-inch diameter and 8-inch length, it features Schedule 80 wall thickness for enhanced pressure resistance. The seamless construction ensures consistent strength and eliminates weak points, while the black coating offers corrosion protection, making it ideal for use in water, gas, and oil systems.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Schedule 80 Seamless Black Nipple |
| DESIGN |
Schedule 80 Wall Thickness: Thicker walls for enhanced pressure resistance and durability. |
| MATERIAL | Steel offering high strength and durability |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Steel |
| WEIGHT (LBS) | 3.075 |
| CONNECTION SIZE 1 | 2" |
| CONNECTION SIZE 2 | 2" |
| CONNECTION TYPE | MPT|MPT |
| CONNECTION TYPE 1 | MPT |
| CONNECTION TYPE 2 | MPT |
| DIAMETER | 2" |
| DIMENSIONS STANDARDS | ANSI B1.20.1 |
| FINISH | Black |
| FITTING TYPE | Nipple |
| LENGTH | 8" |
| PRESSURE CLASS | 300 lb |
| PRESSURE RATING | 2500 psi |
| SCHEDULE RATING | SCH 80 |
| TEMPERATURE RATING | -200 to 150 deg F |
| THREAD LENGTH | 1.06" |
| THREAD SIZE | 2-11-1/2 |
| WALL THICKNESS | 0.218" |
| NOTES |
Wall Thickness 0.218 - Grade B - Test Pressure 2500 PSI - Thread Length 1.06 |
| APPLICATIONS | Ideal for Water Systems, Gas Pipelines, Oil Systems, Industrial Piping, HVAC Systems, Plumbing and Pneumatic. |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:59170SMLS
2 x 8 Schedule 80 Seamless Black Nipple
- Regular price
- $27.62
- Sale price
- $27.62
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
