The 2" x 6" 316 Stainless Steel Nipple is a durable, corrosion-resistant pipe fitting designed for high-pressure and high-temperature applications. Made from 316 stainless steel, it offers superior resistance to corrosion, chemicals, and extreme environments. Ideal for plumbing, industrial, and marine applications, this nipple provides a secure connection between pipes, valves, or fittings in various fluid and gas systems.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Stainless Steel Nipple |
| DESIGN | Non-magnetic steel strengthened through cold working, not heat treatment. |
| MATERIAL | Stainless Steel increased resistance to corrosion, |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Stainless Steel |
| WEIGHT (LBS) | 1.540 |
| CONNECTION SIZE 1 | 2" |
| CONNECTION SIZE 2 | 2" |
| CONNECTION TYPE | MPT|MPT |
| CONNECTION TYPE 1 | MPT |
| CONNECTION TYPE 2 | MPT |
| DIAMETER | 2" |
| DIMENSIONS STANDARDS | ANSI B1.20.1 |
| FITTING TYPE | Nipple |
| LENGTH | 6" |
| PRESSURE RATING | 150 psi |
| SCHEDULE RATING | SCH 40 |
| THREAD SIZE | 2-11-1/2 |
| BOX |
10 |
| APPROXWT LBS |
1.57 |
| APPLICATIONS | Ideal for Plumbing & Water Systems, Chemical Processing, Oil & Gas Industry,HVAC & Fire Protection Systems |
| BRAND | Midland Industries |
The 2" x 6" 316 Stainless Steel Nipple is a durable, corrosion-resistant pipe fitting designed for high-pressure and high-temperature applications. Made from 316 stainless steel, it offers superior resistance to corrosion, chemicals, and extreme environments. Ideal for plumbing, industrial, and marine applications, this nipple provides a secure connection between pipes, valves, or fittings in various fluid and gas systems.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Stainless Steel Nipple |
| DESIGN | Non-magnetic steel strengthened through cold working, not heat treatment. |
| MATERIAL | Stainless Steel increased resistance to corrosion, |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Stainless Steel |
| WEIGHT (LBS) | 1.540 |
| CONNECTION SIZE 1 | 2" |
| CONNECTION SIZE 2 | 2" |
| CONNECTION TYPE | MPT|MPT |
| CONNECTION TYPE 1 | MPT |
| CONNECTION TYPE 2 | MPT |
| DIAMETER | 2" |
| DIMENSIONS STANDARDS | ANSI B1.20.1 |
| FITTING TYPE | Nipple |
| LENGTH | 6" |
| PRESSURE RATING | 150 psi |
| SCHEDULE RATING | SCH 40 |
| THREAD SIZE | 2-11-1/2 |
| BOX |
10 |
| APPROXWT LBS |
1.57 |
| APPLICATIONS | Ideal for Plumbing & Water Systems, Chemical Processing, Oil & Gas Industry,HVAC & Fire Protection Systems |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:49168
2 x 6 316 Stainless Steel Nipple
- Regular price
- $89.10
- Sale price
- $89.10
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
