The 2 x 3 Threaded x Groove Schedule 40 Black Nipple with one threaded end and one grooved end is designed for piping systems requiring a threaded connection on one side and a grooved coupling on the other. This configuration allows for flexible and quick assembly while maintaining a secure connection, making it ideal for fire protection, HVAC, water distribution, and industrial piping applications. The schedule 40 thickness provides strength and durability for medium-pressure applications.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Threaded x Groove Schedule 40 Black Nipple |
| DESIGN |
Threaded end design allows for easy screw-on installation with female-threaded pipes or fittings |
| MATERIAL | Steel provides strength, durability, and cost-effective |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Steel |
| WEIGHT (LBS) | 0.700 |
| CONNECTION SIZE 1 | 2" |
| CONNECTION SIZE 2 | 2" |
| CONNECTION TYPE | Threaded|Grooved |
| CONNECTION TYPE 1 | Threaded |
| CONNECTION TYPE 2 | Grooved |
| DIAMETER | 2" |
| DIMENSION STANDARDS | ANSI B1.20.1 |
| FINISH | Black |
| FITTING TYPE | Nipple |
| LENGTH | 3" |
| SCHEDULE RATING | SCH 40 |
| TEMPERATURE RATING | -200 to 150 deg F |
| APPLICATIONS | Ideal for Fire Protection Systems, HVAC Systems, Water & Irrigation Piping, Compressed Air Systems, Oil & Gas Pipelines, Industrial & Mechanical Use. |
| BRAND | Midland Industries |
The 2 x 3 Threaded x Groove Schedule 40 Black Nipple with one threaded end and one grooved end is designed for piping systems requiring a threaded connection on one side and a grooved coupling on the other. This configuration allows for flexible and quick assembly while maintaining a secure connection, making it ideal for fire protection, HVAC, water distribution, and industrial piping applications. The schedule 40 thickness provides strength and durability for medium-pressure applications.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Threaded x Groove Schedule 40 Black Nipple |
| DESIGN |
Threaded end design allows for easy screw-on installation with female-threaded pipes or fittings |
| MATERIAL | Steel provides strength, durability, and cost-effective |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Steel |
| WEIGHT (LBS) | 0.700 |
| CONNECTION SIZE 1 | 2" |
| CONNECTION SIZE 2 | 2" |
| CONNECTION TYPE | Threaded|Grooved |
| CONNECTION TYPE 1 | Threaded |
| CONNECTION TYPE 2 | Grooved |
| DIAMETER | 2" |
| DIMENSION STANDARDS | ANSI B1.20.1 |
| FINISH | Black |
| FITTING TYPE | Nipple |
| LENGTH | 3" |
| SCHEDULE RATING | SCH 40 |
| TEMPERATURE RATING | -200 to 150 deg F |
| APPLICATIONS | Ideal for Fire Protection Systems, HVAC Systems, Water & Irrigation Piping, Compressed Air Systems, Oil & Gas Pipelines, Industrial & Mechanical Use. |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:57162TV
2 x 3 Threaded x Groove Schedule 40 Black Nipple
- Regular price
- $9.01
- Sale price
- $9.01
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
