The 2 x 3 Polyvinyl Chloride Nipple Schedule-80 is a high-strength, threaded pipe fitting designed for connecting two female-threaded fittings in high-pressure plumbing, industrial, irrigation, and chemical applications. With its PVC Schedule 80 construction, it provides enhanced durability, high-pressure resistance, and excellent chemical compatibility, making it ideal for demanding environments.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Polyvinyl Chloride Nipple Schedule-80 |
| DESIGN |
Precision-cut NPT threads, ensures secure and leak-proof connections. |
| MATERIAL | PVC offers flexibility in plumbing connections while maintaining compactness. |
| MATERIAL CONSTRUCTION | PVC |
| WEIGHT (LBS) | 0.190 |
| COLOR | Dark Gray |
| CONNECTION SIZE 1 | 2" |
| CONNECTION SIZE 2 | 2" |
| CONNECTION TYPE | MPT|MPT |
| CONNECTION TYPE 1 | MPT |
| CONNECTION TYPE 2 | MPT |
| DIAMETER | 2" |
| DIMENSION STANDARDS | ASTM F1498 |
| FITTING TYPE | Nipple |
| LENGTH | 3" |
| PRESSURE RATING | 200 psi |
| SCHEDULE RATING | SCH 80 |
| THREAD SIZE | 2-11-1/2 |
| APPLICATIONS | Ideal for High-Pressure Water Supply & Distribution, Irrigation & Agriculture, Industrial & Chemical Processing, Compressed Air Systems (Low Pressure), Swimming Pools & Spa Systems. |
| BRAND | Midland Industries |
The 2 x 3 Polyvinyl Chloride Nipple Schedule-80 is a high-strength, threaded pipe fitting designed for connecting two female-threaded fittings in high-pressure plumbing, industrial, irrigation, and chemical applications. With its PVC Schedule 80 construction, it provides enhanced durability, high-pressure resistance, and excellent chemical compatibility, making it ideal for demanding environments.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Polyvinyl Chloride Nipple Schedule-80 |
| DESIGN |
Precision-cut NPT threads, ensures secure and leak-proof connections. |
| MATERIAL | PVC offers flexibility in plumbing connections while maintaining compactness. |
| MATERIAL CONSTRUCTION | PVC |
| WEIGHT (LBS) | 0.190 |
| COLOR | Dark Gray |
| CONNECTION SIZE 1 | 2" |
| CONNECTION SIZE 2 | 2" |
| CONNECTION TYPE | MPT|MPT |
| CONNECTION TYPE 1 | MPT |
| CONNECTION TYPE 2 | MPT |
| DIAMETER | 2" |
| DIMENSION STANDARDS | ASTM F1498 |
| FITTING TYPE | Nipple |
| LENGTH | 3" |
| PRESSURE RATING | 200 psi |
| SCHEDULE RATING | SCH 80 |
| THREAD SIZE | 2-11-1/2 |
| APPLICATIONS | Ideal for High-Pressure Water Supply & Distribution, Irrigation & Agriculture, Industrial & Chemical Processing, Compressed Air Systems (Low Pressure), Swimming Pools & Spa Systems. |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:55162
2 x 3 Polyvinyl Chloride Nipple Schedule-80
- Regular price
- $6.15
- Sale price
- $6.15
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
