The 2 x 2-10/16 Crimplok Crimp Ferrule Plated Long is a heavy-duty plated steel ferrule designed for use with Crimplok hose assemblies. This long ferrule provides extra reinforcement and secure hose retention, ensuring a leak-proof, high-strength connection in industrial, hydraulic, and fluid transfer applications. The plated steel construction enhances corrosion resistance, making it ideal for demanding environments.
|
Specifications |
Details |
| TYPE | Crimplock Crimp |
| DESIGN | Crimp-on ferrule is a strong, permanent connection when properly crimped. |
| MATERIAL | Steel offers resistance to rust and corrosion in harsh environments. |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Steel |
| WEIGHT | 0.53 |
| CONNECTION TYPE | Crimp |
| FITTING TYPE | Ferrule |
| FOR USE WITH | Crimplok Ground Joint Fitting |
| INSIDE DIAMETER | 2-10/16" |
| NOMINAL SIZE | 2" |
| APPLICATIONS | Ideal for Hydraulic and Industrial Hose Assemblies, Air, Water, and Fuel Transfer Systems, Heavy Equipment and Machinery, Agricultural and Construction Equipment, Oil and Gas Industry Applications |
| Brand | Midland Industries |
The 2 x 2-10/16 Crimplok Crimp Ferrule Plated Long is a heavy-duty plated steel ferrule designed for use with Crimplok hose assemblies. This long ferrule provides extra reinforcement and secure hose retention, ensuring a leak-proof, high-strength connection in industrial, hydraulic, and fluid transfer applications. The plated steel construction enhances corrosion resistance, making it ideal for demanding environments.
|
Specifications |
Details |
| TYPE | Crimplock Crimp |
| DESIGN | Crimp-on ferrule is a strong, permanent connection when properly crimped. |
| MATERIAL | Steel offers resistance to rust and corrosion in harsh environments. |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Steel |
| WEIGHT | 0.53 |
| CONNECTION TYPE | Crimp |
| FITTING TYPE | Ferrule |
| FOR USE WITH | Crimplok Ground Joint Fitting |
| INSIDE DIAMETER | 2-10/16" |
| NOMINAL SIZE | 2" |
| APPLICATIONS | Ideal for Hydraulic and Industrial Hose Assemblies, Air, Water, and Fuel Transfer Systems, Heavy Equipment and Machinery, Agricultural and Construction Equipment, Oil and Gas Industry Applications |
| Brand | Midland Industries |
SKU:CF-20210L-SP
2 x 2-10/16 Crimplok Crimp Ferrule Plated Long
- Regular price
- $4.36
- Sale price
- $4.36
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
