The 2 x 1-1/4 Black Reducing Branch Tee is a pipe fitting designed to connect pipes of different diameters at a T-junction. This tee features an inlet and an outlet, allowing the flow of fluid or gas from a larger pipe to a smaller branch. It is made from black malleable iron, known for its strength and resistance to corrosion, making it suitable for both residential and industrial applications.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Black Reducing Branch Tee |
| DESIGN | Reducing branch Tee Design allowing for flow branching with a smaller pipe |
| MATERIAL | Iron provides strong and durable connections, capable of withstanding higher pressures |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Malleable Iron |
| WEIGHT (LBS) | 2.000 |
| BOXCASE | 8/16 |
| APPROXWT LBS | 2.03 |
| ADDITIONAL INFORMATION | 1.86 x 2.06" Center to End |
| CONNECTION SIZE 1 | 2" |
| CONNECTION SIZE 2 | 2" |
| CONNECTION SIZE 3 | 1-1/4" |
| CONNECTION TYPE | FPT|FPT|FPT |
| CONNECTION TYPE 1 | FPT |
| CONNECTION TYPE 2 | FPT |
| CONNECTION TYPE 3 | FPT |
| DIMENSIONS STANDARDS | ANSI B16.3 |
| FINISH | Black |
| FITTING TYPE | Tee |
| TEMPERATURE RATING | -20 to 350 deg F |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| THREAD SIZE | 2-11-1/2 x 1-1/4-11-1/2 |
| APPLICATIONS |
Ideal for Plumbing Systems, Gas Piping Systems, Industrial and HVAC Systems, Irrigation Systems |
| BRAND | Midland Industries |
The 2 x 1-1/4 Black Reducing Branch Tee is a pipe fitting designed to connect pipes of different diameters at a T-junction. This tee features an inlet and an outlet, allowing the flow of fluid or gas from a larger pipe to a smaller branch. It is made from black malleable iron, known for its strength and resistance to corrosion, making it suitable for both residential and industrial applications.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Black Reducing Branch Tee |
| DESIGN | Reducing branch Tee Design allowing for flow branching with a smaller pipe |
| MATERIAL | Iron provides strong and durable connections, capable of withstanding higher pressures |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Malleable Iron |
| WEIGHT (LBS) | 2.000 |
| BOXCASE | 8/16 |
| APPROXWT LBS | 2.03 |
| ADDITIONAL INFORMATION | 1.86 x 2.06" Center to End |
| CONNECTION SIZE 1 | 2" |
| CONNECTION SIZE 2 | 2" |
| CONNECTION SIZE 3 | 1-1/4" |
| CONNECTION TYPE | FPT|FPT|FPT |
| CONNECTION TYPE 1 | FPT |
| CONNECTION TYPE 2 | FPT |
| CONNECTION TYPE 3 | FPT |
| DIMENSIONS STANDARDS | ANSI B16.3 |
| FINISH | Black |
| FITTING TYPE | Tee |
| TEMPERATURE RATING | -20 to 350 deg F |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| THREAD SIZE | 2-11-1/2 x 1-1/4-11-1/2 |
| APPLICATIONS |
Ideal for Plumbing Systems, Gas Piping Systems, Industrial and HVAC Systems, Irrigation Systems |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:65334
2 x 1-1/4 Black Reducing Branch Tee
- Regular price
- $41.50
- Sale price
- $41.50
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
