The 2 Weld Neck Forged Steel Flange is designed for high-pressure and high-temperature applications, offering superior strength and leak-proof performance. The long tapered hub provides a smooth transition from flange to pipe, reducing stress concentration and increasing durability. Made of forged steel (FS), this flange is widely used in oil & gas, chemical processing, power plants, and industrial piping systems.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Weld Neck Flange |
| DESIGN |
Weld neck design provides strong, leak-resistant joint with full penetration weld |
| MATERIAL | Steel for high strength, impact resistance, and longevity |
| WEIGHT | 6.170 |
| CONNECTION SIZE 1 | 2" |
| CONNECTION TYPE | Weld Neck |
| CONNECTION TYPE 1 | Weld Neck |
| DIMENSION STANDARDS | ANSI B 16.5 |
| DIMENSIONS | 5.984" OD |
| FITTING TYPE | Flange |
| FLANGE THICKNESS | 0.752" |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Forged Steel |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| APPLICATIONS | Ideal for Oil & Gas Industry, Water & Wastewater Treatment, Power Plants, Chemical & Petrochemical Plants, HVAC & Industrial Piping |
| BRAND | Midland Industries |
The 2 Weld Neck Forged Steel Flange is designed for high-pressure and high-temperature applications, offering superior strength and leak-proof performance. The long tapered hub provides a smooth transition from flange to pipe, reducing stress concentration and increasing durability. Made of forged steel (FS), this flange is widely used in oil & gas, chemical processing, power plants, and industrial piping systems.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Weld Neck Flange |
| DESIGN |
Weld neck design provides strong, leak-resistant joint with full penetration weld |
| MATERIAL | Steel for high strength, impact resistance, and longevity |
| WEIGHT | 6.170 |
| CONNECTION SIZE 1 | 2" |
| CONNECTION TYPE | Weld Neck |
| CONNECTION TYPE 1 | Weld Neck |
| DIMENSION STANDARDS | ANSI B 16.5 |
| DIMENSIONS | 5.984" OD |
| FITTING TYPE | Flange |
| FLANGE THICKNESS | 0.752" |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Forged Steel |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| APPLICATIONS | Ideal for Oil & Gas Industry, Water & Wastewater Treatment, Power Plants, Chemical & Petrochemical Plants, HVAC & Industrial Piping |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:107005
2 Weld Neck Forged Steel Flange
- Regular price
- $65.90
- Sale price
- $65.90
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
