The 2 Threaded 1/16 Raised Face Forged Steel Flange is designed for non-welded piping connections, typically in low-pressure systems or where welding is not feasible. The internal threads allow it to be screwed onto a male-threaded pipe, providing a secure, leak-resistant joint. Made of forged steel (FS), it offers high strength, durability, and pressure resistance for various industrial applications.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Threaded Flange |
| DESIGN |
Threaded connection, no welding required, ideal for maintenance and hazardous environments |
| MATERIAL | Steel for high strength, impact resistance, and longevity |
| WEIGHT | 4.980 |
| ADDITIONAL INFORMATION | 1/16" Raised Face |
| BOLT HOLE DIAMETER | 5/8" |
| CONNECTION SIZE 1 | 2" |
| CONNECTION TYPE | Threaded |
| CONNECTION TYPE 1 | Threaded |
| DIMENSION STANDARDS | ANSI B 16.5 |
| FITTING TYPE | Flange |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Forged Steel |
| NUMBER OF BOLT HOLES | 4 |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| APPLICATIONS | Ideal for Oil & Gas Industry, Water & Wastewater Treatment, Power Plants, Chemical & Petrochemical Plants, HVAC & Industrial Piping |
| BRAND | Midland Industries |
The 2 Threaded 1/16 Raised Face Forged Steel Flange is designed for non-welded piping connections, typically in low-pressure systems or where welding is not feasible. The internal threads allow it to be screwed onto a male-threaded pipe, providing a secure, leak-resistant joint. Made of forged steel (FS), it offers high strength, durability, and pressure resistance for various industrial applications.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Threaded Flange |
| DESIGN |
Threaded connection, no welding required, ideal for maintenance and hazardous environments |
| MATERIAL | Steel for high strength, impact resistance, and longevity |
| WEIGHT | 4.980 |
| ADDITIONAL INFORMATION | 1/16" Raised Face |
| BOLT HOLE DIAMETER | 5/8" |
| CONNECTION SIZE 1 | 2" |
| CONNECTION TYPE | Threaded |
| CONNECTION TYPE 1 | Threaded |
| DIMENSION STANDARDS | ANSI B 16.5 |
| FITTING TYPE | Flange |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Forged Steel |
| NUMBER OF BOLT HOLES | 4 |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| APPLICATIONS | Ideal for Oil & Gas Industry, Water & Wastewater Treatment, Power Plants, Chemical & Petrochemical Plants, HVAC & Industrial Piping |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:107065
2 Threaded 1/16 Raised Face Forged Steel Flange
- Regular price
- $50.95
- Sale price
- $50.95
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
