The 2 Split Flange Plug Code 62 is a high-quality sealing component used in hydraulic systems to close off unused or open flanged connections. It is designed to meet the Code 62 specification, which is commonly used for high-pressure hydraulic systems and provides a reliable solution to prevent fluid leakage and maintain system integrity.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Split Flange Plug Code 62 |
| DESIGN |
Split Flange design for easier assembly and disassembly. |
| MATERIAL | Steel for corrosion resistance and durability |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Steel |
| WEIGHT (lbs) | 0.00 |
| CONNECTION SIZE | 1-1/2" |
| CONNECTION TYPE | Code 62 Flanged |
| FITTING TYPE | Plug |
| MAXIMUM OPERATING PRESSURE | 6000 psi |
| FLANGE SIZE | 2 |
| APPLICATIONS | Ideal for Hydraulic Systems, Automotive, Oil, Gas and Heavy Equipment |
| BRAND | Midland Industries |
The 2 Split Flange Plug Code 62 is a high-quality sealing component used in hydraulic systems to close off unused or open flanged connections. It is designed to meet the Code 62 specification, which is commonly used for high-pressure hydraulic systems and provides a reliable solution to prevent fluid leakage and maintain system integrity.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Split Flange Plug Code 62 |
| DESIGN |
Split Flange design for easier assembly and disassembly. |
| MATERIAL | Steel for corrosion resistance and durability |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Steel |
| WEIGHT (lbs) | 0.00 |
| CONNECTION SIZE | 1-1/2" |
| CONNECTION TYPE | Code 62 Flanged |
| FITTING TYPE | Plug |
| MAXIMUM OPERATING PRESSURE | 6000 psi |
| FLANGE SIZE | 2 |
| APPLICATIONS | Ideal for Hydraulic Systems, Automotive, Oil, Gas and Heavy Equipment |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:196232
2 Split Flange Plug Code 62
- Regular price
- $90.15
- Sale price
- $90.15
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
