The 2 Split Flange Half Code 61 is a hydraulic flange component used to secure a hydraulic hose or tube to a flange pad in medium-pressure systems. This split flange half is used to secure a hydraulic hose or tube to a mating flange pad with the help of bolts and an O-ring seal for a leak-free connection. It ensures secure, high-pressure hydraulic connections where rigid pipe fittings are not practical.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Split Flange Half Code 61 |
| DESIGN | O-ring face seal, sealing method. Mounting Type, bolt-on with 2 halves |
| MATERIAL | Steel for durability, strength, resistance to corrosion, and cost-efficiency. |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Steel |
| WEIGHT (lbs) | 0 |
| ADDITIONAL INFORMATION | 2.81" Flange Head |
| CONNECTION SIZE 1 | 2" |
| CONNECTION TYPE | Flanged |
| CONNECTION TYPE 1 | Code 61 Flange |
| FITTING TYPE | Flange |
| MAXIMUM OPERATING PRESSURE | 6000 psi |
| APPLICATIONS | Ideal for Construction & Mining Vehicles, Automotive, Hydraulic Systems and Heavy Equipment. |
| BRAND | Midland Industries |
The 2 Split Flange Half Code 61 is a hydraulic flange component used to secure a hydraulic hose or tube to a flange pad in medium-pressure systems. This split flange half is used to secure a hydraulic hose or tube to a mating flange pad with the help of bolts and an O-ring seal for a leak-free connection. It ensures secure, high-pressure hydraulic connections where rigid pipe fittings are not practical.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Split Flange Half Code 61 |
| DESIGN | O-ring face seal, sealing method. Mounting Type, bolt-on with 2 halves |
| MATERIAL | Steel for durability, strength, resistance to corrosion, and cost-efficiency. |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Steel |
| WEIGHT (lbs) | 0 |
| ADDITIONAL INFORMATION | 2.81" Flange Head |
| CONNECTION SIZE 1 | 2" |
| CONNECTION TYPE | Flanged |
| CONNECTION TYPE 1 | Code 61 Flange |
| FITTING TYPE | Flange |
| MAXIMUM OPERATING PRESSURE | 6000 psi |
| APPLICATIONS | Ideal for Construction & Mining Vehicles, Automotive, Hydraulic Systems and Heavy Equipment. |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:206132
2 Split Flange Half Code 61
- Regular price
- $31.21
- Sale price
- $31.21
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
