The 2 Saturn Green Helix Polyvinyl Chloride Suction 100' Roll is a flexible, heavy-duty suction hose designed for water transfer, suction, and discharge in various industrial, agricultural, and construction applications. Featuring a rigid PVC helix reinforcement, it is highly resistant to crushing, kinking, and abrasion, making it perfect for both suction and discharge services. Ideal for long-distance suction and transfer in large projects.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Saturn Green Helix Polyvinyl Chloride Suction 100' Roll |
| DESIGN |
Durable PVC Construction made from high-quality polyvinyl chloride (PVC) for enhanced strength and long-lasting performance. |
| MATERIAL |
PVC a high-quality, durable plastic material that offers excellent chemical resistance and flexibility for smooth fluid transfer |
| MATERIAL CONSTRUCTION | PVC |
|
WEIGHT (lbs) |
0.57 |
| BEND RADIUS | 5" |
| COVER MATERIAL | PVC |
| HOSE COLOR | Clear |
| HOSE TYPE | Water Sunction |
| INSIDE DIAMETER | 2" |
| LENGTH | 100 ft |
| OUTSIDE DIAMETER | 2.29" |
| PRESSURE RATING | 65 psi |
| REINFORCEMENT | Saturn Green PVC Helix |
| RESISTANCE PROPERTIES | Chemical, Mild Acids and Alkalis |
| TEMPERATURE HIGH | 150 ˚F |
| TEMPERATURE LOW | -5 deg F |
| TUBE MATERIAL | Rubber |
| VACUUM RATING | 29 in Hg |
| APPLICATIONS |
Ideal for
Agriculture & Irrigation,Construction & Dewatering,Industrial Fluid Handling,Mining & Quarry Operations,Marine & Dredging,Wastewater Management and Firefighting Support |
| BRAND | Midland Industries |
Link to Midland Industries Catalog
The 2 Saturn Green Helix Polyvinyl Chloride Suction 100' Roll is a flexible, heavy-duty suction hose designed for water transfer, suction, and discharge in various industrial, agricultural, and construction applications. Featuring a rigid PVC helix reinforcement, it is highly resistant to crushing, kinking, and abrasion, making it perfect for both suction and discharge services. Ideal for long-distance suction and transfer in large projects.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Saturn Green Helix Polyvinyl Chloride Suction 100' Roll |
| DESIGN |
Durable PVC Construction made from high-quality polyvinyl chloride (PVC) for enhanced strength and long-lasting performance. |
| MATERIAL |
PVC a high-quality, durable plastic material that offers excellent chemical resistance and flexibility for smooth fluid transfer |
| MATERIAL CONSTRUCTION | PVC |
|
WEIGHT (lbs) |
0.57 |
| BEND RADIUS | 5" |
| COVER MATERIAL | PVC |
| HOSE COLOR | Clear |
| HOSE TYPE | Water Sunction |
| INSIDE DIAMETER | 2" |
| LENGTH | 100 ft |
| OUTSIDE DIAMETER | 2.29" |
| PRESSURE RATING | 65 psi |
| REINFORCEMENT | Saturn Green PVC Helix |
| RESISTANCE PROPERTIES | Chemical, Mild Acids and Alkalis |
| TEMPERATURE HIGH | 150 ˚F |
| TEMPERATURE LOW | -5 deg F |
| TUBE MATERIAL | Rubber |
| VACUUM RATING | 29 in Hg |
| APPLICATIONS |
Ideal for
Agriculture & Irrigation,Construction & Dewatering,Industrial Fluid Handling,Mining & Quarry Operations,Marine & Dredging,Wastewater Management and Firefighting Support |
| BRAND | Midland Industries |
Link to Midland Industries Catalog
SKU:SATG-200
2 Saturn Green Helix Polyvinyl Chloride Suction 100' Roll
- Regular price
- $245.22
- Sale price
- $245.22
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
