The 2 Heavy-Duty Discharge Layflat 300' Roll is a high-performance, durable water discharge hose built for high-flow water transfer, dewatering, and industrial fluid management. Its reinforced design, lay-flat flexibility, and strong pressure resistance make it a top choice for heavy-duty operations. Its 300-foot roll ideal for long-distance water discharge.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Lay Flat Hose |
| DESIGN |
Lay-flat design for compact storage and easy handling |
| TUBE MATERIAL | PVC (Polyvinyl Chloride) enhanced durability and pressure resistance |
| COVER MATERIAL | PVC |
|
WEIGHT (lbs) |
0.280 |
| HOSE COLOR | Brown |
| HOSE TYPE | Water Discharge |
| INSIDE DIAMETER | 2" |
| OUTSIDE DIAMETER | 2.15" |
| PRESSURE RATING | 150 psi |
| REINFORCEMENT | Woven High Tensile Synthetic Yarn |
| TEMPERATURE HIGH | 140 deg F |
| TEMPERATURE LOW | 15 deg F |
| APPLICATIONS |
Ideal for agriculture & irrigation, construction & dewatering, industrial water transfer, mining & drilling operations, municipal & emergency flood relief |
| BRAND | Midland Industries |
The 2 Heavy-Duty Discharge Layflat 300' Roll is a high-performance, durable water discharge hose built for high-flow water transfer, dewatering, and industrial fluid management. Its reinforced design, lay-flat flexibility, and strong pressure resistance make it a top choice for heavy-duty operations. Its 300-foot roll ideal for long-distance water discharge.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Lay Flat Hose |
| DESIGN |
Lay-flat design for compact storage and easy handling |
| TUBE MATERIAL | PVC (Polyvinyl Chloride) enhanced durability and pressure resistance |
| COVER MATERIAL | PVC |
|
WEIGHT (lbs) |
0.280 |
| HOSE COLOR | Brown |
| HOSE TYPE | Water Discharge |
| INSIDE DIAMETER | 2" |
| OUTSIDE DIAMETER | 2.15" |
| PRESSURE RATING | 150 psi |
| REINFORCEMENT | Woven High Tensile Synthetic Yarn |
| TEMPERATURE HIGH | 140 deg F |
| TEMPERATURE LOW | 15 deg F |
| APPLICATIONS |
Ideal for agriculture & irrigation, construction & dewatering, industrial water transfer, mining & drilling operations, municipal & emergency flood relief |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:BRLAYHD-200
2 Heavy-Duty Discharge Layflat 300' Roll
- Regular price
- $531.85
- Sale price
- $531.85
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
