| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Galvanized 45 Street Elbow |
| DESIGN |
Street Elbow designed for easy and direct connections |
| MATERIAL | Malleable Iron – provides excellent strength, durability, and impact resistance. |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Malleable Iron |
| WEIGHT (LBS) | 1.760 |
| ADDITIONAL INFORMATION | 1.65 x 2.38" Center to End |
| CONNECTION SIZE 1 | 2" |
| CONNECTION SIZE 2 | 2" |
| CONNECTION TYPE | MPT|FPT |
| CONNECTION TYPE 1 | MPT |
| CONNECTION TYPE 2 | FPT |
| DIMENSIONS STANDARDS | ANSI B 16.3 |
| FINISH | Galvanized |
| FITTING TYPE | 45 deg Elbow |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| TEMPERATURE RATING | -20 to350 deg F |
| THREAD SIZE | 2-11-1/2 |
| APPROXIMATE WEIGHT (LBS) | 1.68 |
| BOX/CASE | 12/24 |
| APPLICATIONS | Ideal for Plumbing & Water Supply Systems, Industrial & Commercial Piping, HVAC Systems |
| BRAND | Midland Industries |
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Galvanized 45 Street Elbow |
| DESIGN |
Street Elbow designed for easy and direct connections |
| MATERIAL | Malleable Iron – provides excellent strength, durability, and impact resistance. |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Malleable Iron |
| WEIGHT (LBS) | 1.760 |
| ADDITIONAL INFORMATION | 1.65 x 2.38" Center to End |
| CONNECTION SIZE 1 | 2" |
| CONNECTION SIZE 2 | 2" |
| CONNECTION TYPE | MPT|FPT |
| CONNECTION TYPE 1 | MPT |
| CONNECTION TYPE 2 | FPT |
| DIMENSIONS STANDARDS | ANSI B 16.3 |
| FINISH | Galvanized |
| FITTING TYPE | 45 deg Elbow |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| TEMPERATURE RATING | -20 to350 deg F |
| THREAD SIZE | 2-11-1/2 |
| APPROXIMATE WEIGHT (LBS) | 1.68 |
| BOX/CASE | 12/24 |
| APPLICATIONS | Ideal for Plumbing & Water Supply Systems, Industrial & Commercial Piping, HVAC Systems |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:64208
2 Galvanized 45 Street Elbow
- Regular price
- $58.16
- Sale price
- $58.16
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
