The 2" Ethylene Propylene Diene Monomer (EPDM) Water Suction Hose – 100' Roll is a durable and flexible hose designed for efficient water suction and transfer. Made from EPDM rubber, it offers excellent resistance to abrasion, UV rays, and weather conditions. The 2-inch diameter and 100-foot length provide optimal flow and extended reach, making it ideal for industrial, agricultural, and construction applications. This hose is perfect for handling water in various demanding environments, ensuring long-lasting performance.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | EPDM Water Suction Green |
| DESIGN | Hose designed for water suction and transfer |
| MATERIAL | Rubber for durability and flexibility |
| COVER MATERIAL | Polyethylene Helix/Rubber |
|
WEIGHT (LBS) |
0.67 |
|
HOSE COLOR |
Green |
| HOSE TYPE | Water Suction |
| INSIDE DIAMETER | 2" |
| LENGTH | 100 ft |
| OUTSIDE DIAMETER | 2.44" |
| PRESSURE RATING | 50 psi |
| REINFORCEMENT | Rigid Green Polyethylene Helix |
| TEMPERATURE HIGH | 140 deg F |
| TEMPERATURE LOW | -40 deg F |
| TUBE MATERIAL | EPDM |
| VACUUM RATING | 29.8" Hg |
| WALL THICKNESS | 0.2 to 0.26" |
| APPLICATIONS | Ideal Water Transfer, Pumping Stations, Construction Sites and Industrial Applications |
| BRAND | Midland Industries |
The 2" Ethylene Propylene Diene Monomer (EPDM) Water Suction Hose – 100' Roll is a durable and flexible hose designed for efficient water suction and transfer. Made from EPDM rubber, it offers excellent resistance to abrasion, UV rays, and weather conditions. The 2-inch diameter and 100-foot length provide optimal flow and extended reach, making it ideal for industrial, agricultural, and construction applications. This hose is perfect for handling water in various demanding environments, ensuring long-lasting performance.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | EPDM Water Suction Green |
| DESIGN | Hose designed for water suction and transfer |
| MATERIAL | Rubber for durability and flexibility |
| COVER MATERIAL | Polyethylene Helix/Rubber |
|
WEIGHT (LBS) |
0.67 |
|
HOSE COLOR |
Green |
| HOSE TYPE | Water Suction |
| INSIDE DIAMETER | 2" |
| LENGTH | 100 ft |
| OUTSIDE DIAMETER | 2.44" |
| PRESSURE RATING | 50 psi |
| REINFORCEMENT | Rigid Green Polyethylene Helix |
| TEMPERATURE HIGH | 140 deg F |
| TEMPERATURE LOW | -40 deg F |
| TUBE MATERIAL | EPDM |
| VACUUM RATING | 29.8" Hg |
| WALL THICKNESS | 0.2 to 0.26" |
| APPLICATIONS | Ideal Water Transfer, Pumping Stations, Construction Sites and Industrial Applications |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:EPDM-200
2 Ethylene Propylene Diene Monomer Water Suction Green 100' Roll
- Regular price
- $390.88
- Sale price
- $390.88
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
