The 2 Black Union is a small pipe fitting used to connect two pipes or tubing sections of the same diameter while allowing for easy disconnection. These unions are typically made of black iron, black steel, or black brass, commonly used in plumbing, gas, and industrial applications. Made from malleable iron for long-lasting performance.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Black Union |
| DESIGN | Hex Nut or Round nut determines the ease of tightening with wrenches |
| MATERIAL | Iron for stronger, used in high-pressure applications |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Malleable Iron |
| BOXCASE | 6/12 |
| NOTES | Brass Seat |
| WEIGHT | 2.620 |
| APPROXWT LBS | 3.24 |
| CONNECTION SIZE 1 | 2" |
| CONNECTION SIZE 2 | 2" |
| CONNECTION TYPE | FPT|FPT |
| CONNECTION TYPE 1 | FPT |
| CONNECTION TYPE 2 | FPT |
| DIMENSION STANDARDS | ANSI B16.3 |
| DIMENSION | 2-3/4" L |
| FINISH | Black |
| FITTING TYPE | Union |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| PRESSURE RATING | 150 psi |
| TEMPERATURE RATING | -20 to 350 deg F |
| APPLICATIONS |
Ideal for Gas Piping, Water Plumbing, Steam Systems, Oil & Fuel Lines, Air & Pneumatic Systems |
| BRAND | Midland Industries |
The 2 Black Union is a small pipe fitting used to connect two pipes or tubing sections of the same diameter while allowing for easy disconnection. These unions are typically made of black iron, black steel, or black brass, commonly used in plumbing, gas, and industrial applications. Made from malleable iron for long-lasting performance.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Black Union |
| DESIGN | Hex Nut or Round nut determines the ease of tightening with wrenches |
| MATERIAL | Iron for stronger, used in high-pressure applications |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Malleable Iron |
| BOXCASE | 6/12 |
| NOTES | Brass Seat |
| WEIGHT | 2.620 |
| APPROXWT LBS | 3.24 |
| CONNECTION SIZE 1 | 2" |
| CONNECTION SIZE 2 | 2" |
| CONNECTION TYPE | FPT|FPT |
| CONNECTION TYPE 1 | FPT |
| CONNECTION TYPE 2 | FPT |
| DIMENSION STANDARDS | ANSI B16.3 |
| DIMENSION | 2-3/4" L |
| FINISH | Black |
| FITTING TYPE | Union |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| PRESSURE RATING | 150 psi |
| TEMPERATURE RATING | -20 to 350 deg F |
| APPLICATIONS |
Ideal for Gas Piping, Water Plumbing, Steam Systems, Oil & Fuel Lines, Air & Pneumatic Systems |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:65608
2 Black Union
- Regular price
- $50.09
- Sale price
- $50.09
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
