The 2 Black Side Outlet Tee is a heavy-duty, corrosion-resistant, and versatile fitting. 90-degree angles, allowing for an additional branch connection. It is commonly used in gas, water, air, and industrial piping applications, as well as for structural frameworks like handrails and DIY furniture. Made from high-quality Iron to ensure durability and strength for high-pressure applications.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Black Side Outlet Tee |
| DESIGN | Compact & space-saving, ideal for tight piping layouts and structural assemblies |
| MATERIAL | Iron ensures durability and strength for high-pressure applications |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Malleable Iron |
| ADDITIONAL INFORMATION | 2.29" Centre to End |
| BOXCASE | 1/1 |
| WEIGHT (LBS) | 1.170 |
| APPROXWT LBS | 1.81 |
| FINISH | Black |
| CONNECTION SIZE 1 | 2" |
| CONNECTION SIZE 2 | 2" |
| CONNECTION SIZE 3 | 2" |
| CONNECTION TYPE | FPT|FPT|FPT |
| CONNECTION TYPE 1 | FPT |
| CONNECTION TYPE 2 | FPT |
| CONNECTION TYPE 3 | FPT |
| DIMENSIONS STANDARDS | ANSI B16.3 |
| FITTING TYPE | Tee |
| TEMPERATURE RATING | -20 to 350 deg F |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| THREAD SIZE | 2-11-1/2 |
| APPLICATIONS |
Ideal for Plumbing Systems, Gas & Propane Distribution, Compressed Air & Vacuum Systems, Irrigation & Sprinkler Systems, Structural & DIY Projects, Industrial |
| BRAND | Midland Industries |
The 2 Black Side Outlet Tee is a heavy-duty, corrosion-resistant, and versatile fitting. 90-degree angles, allowing for an additional branch connection. It is commonly used in gas, water, air, and industrial piping applications, as well as for structural frameworks like handrails and DIY furniture. Made from high-quality Iron to ensure durability and strength for high-pressure applications.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Black Side Outlet Tee |
| DESIGN | Compact & space-saving, ideal for tight piping layouts and structural assemblies |
| MATERIAL | Iron ensures durability and strength for high-pressure applications |
| MATERIAL CONSTRUCTION | Malleable Iron |
| ADDITIONAL INFORMATION | 2.29" Centre to End |
| BOXCASE | 1/1 |
| WEIGHT (LBS) | 1.170 |
| APPROXWT LBS | 1.81 |
| FINISH | Black |
| CONNECTION SIZE 1 | 2" |
| CONNECTION SIZE 2 | 2" |
| CONNECTION SIZE 3 | 2" |
| CONNECTION TYPE | FPT|FPT|FPT |
| CONNECTION TYPE 1 | FPT |
| CONNECTION TYPE 2 | FPT |
| CONNECTION TYPE 3 | FPT |
| DIMENSIONS STANDARDS | ANSI B16.3 |
| FITTING TYPE | Tee |
| TEMPERATURE RATING | -20 to 350 deg F |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| THREAD SIZE | 2-11-1/2 |
| APPLICATIONS |
Ideal for Plumbing Systems, Gas & Propane Distribution, Compressed Air & Vacuum Systems, Irrigation & Sprinkler Systems, Structural & DIY Projects, Industrial |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:65388
2 Black Side Outlet Tee
- Regular price
- $67.88
- Sale price
- $67.88
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
