The 2-9/16-3-1/2 All 316 Stainless Steel Clamp is a high-quality, corrosion-resistant hose clamp designed for marine, industrial, and high-pressure applications. Made entirely from 316 stainless steel, it offers superior resistance to saltwater, chemicals, and extreme weather conditions.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Worm Gear Clamp |
| DESIGN |
Worm drive mechanism to ensure precise and strong tightening |
| MATERIAL | 316 Stainless Steel for maximum resistance to rust and corrosion |
| ADDITIONAL INFORMATION | #48 Size |
| WEIGHT (LBS) | 0.065 |
| BOLT SIZE | 5/16" |
| MAXIMUM CLAMP DIAMETER | 3-1/2" |
| MINIMUM CLAMP DIAMETER | 2-9/16" |
| SERIES | 620 Series |
| APPLICATIONS | Ideal for marine, industrial, automotive, and HVAC applications |
| BRAND | Midland Industries |
The 2-9/16-3-1/2 All 316 Stainless Steel Clamp is a high-quality, corrosion-resistant hose clamp designed for marine, industrial, and high-pressure applications. Made entirely from 316 stainless steel, it offers superior resistance to saltwater, chemicals, and extreme weather conditions.
| Specification | Value |
|---|---|
| TYPE | Worm Gear Clamp |
| DESIGN |
Worm drive mechanism to ensure precise and strong tightening |
| MATERIAL | 316 Stainless Steel for maximum resistance to rust and corrosion |
| ADDITIONAL INFORMATION | #48 Size |
| WEIGHT (LBS) | 0.065 |
| BOLT SIZE | 5/16" |
| MAXIMUM CLAMP DIAMETER | 3-1/2" |
| MINIMUM CLAMP DIAMETER | 2-9/16" |
| SERIES | 620 Series |
| APPLICATIONS | Ideal for marine, industrial, automotive, and HVAC applications |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:620048SS
2-9/16-3-1/2 All 316 Stainless Steel Clamp
- Regular price
- $0.46
- Sale price
- $0.46
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
