The 2 304 Stainless Steel Outside Diameter Machine Coupling is a precision-engineered fitting designed to connect two components, such as shafts, rods, or tubing, in machinery, plumbing, or industrial applications. High-precision machining ensures a tight, secure fit with minimal tolerance variations. Made from 304 stainless steel, it offers high strength, corrosion resistance, and durability, making it suitable for high-pressure and high-temperature environments.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Outside Diameter Machine Coupling |
| DESIGN | Smooth outer diameter allows for easy assembly and alignment with shafts, pipes, or tubing |
| MATERIAL | Stainless steel ensures durability, corrosion resistance, and strength |
| MATERIAL CONSTRUCTION | 304 Stainless Steel |
| WEIGHT (LBS) | 0.8 |
| CONNECTION SIZE 1 | 2" |
| CONNECTION SIZE 2 | 2" |
| CONNECTION TYPE |
FPT|FPT |
| CONNECTION TYPE 1 | FPT |
| CONNECTION TYPE 2 | FPT |
| DIMENSIONS | 2.66" Dia x 1.96" L |
| FITTING TYPE | Coupling |
| FOR USE WITH | Air, Water, Oil, Natural Gas, Steam Media |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| THREAD SIZE | 2-11-1/2 |
| APPLICATIONS | Ideal for Mechanical Engineering & Machinery, Plumbing & Fluid Handling Systems, Aerospace & Automotive, Oil, Gas & Chemical Processing, Food & Beverage Industry |
| BRAND | Midland Industries |
The 2 304 Stainless Steel Outside Diameter Machine Coupling is a precision-engineered fitting designed to connect two components, such as shafts, rods, or tubing, in machinery, plumbing, or industrial applications. High-precision machining ensures a tight, secure fit with minimal tolerance variations. Made from 304 stainless steel, it offers high strength, corrosion resistance, and durability, making it suitable for high-pressure and high-temperature environments.
| Specification | Details |
|---|---|
| TYPE | Outside Diameter Machine Coupling |
| DESIGN | Smooth outer diameter allows for easy assembly and alignment with shafts, pipes, or tubing |
| MATERIAL | Stainless steel ensures durability, corrosion resistance, and strength |
| MATERIAL CONSTRUCTION | 304 Stainless Steel |
| WEIGHT (LBS) | 0.8 |
| CONNECTION SIZE 1 | 2" |
| CONNECTION SIZE 2 | 2" |
| CONNECTION TYPE |
FPT|FPT |
| CONNECTION TYPE 1 | FPT |
| CONNECTION TYPE 2 | FPT |
| DIMENSIONS | 2.66" Dia x 1.96" L |
| FITTING TYPE | Coupling |
| FOR USE WITH | Air, Water, Oil, Natural Gas, Steam Media |
| PRESSURE CLASS | 150 lb |
| THREAD SIZE | 2-11-1/2 |
| APPLICATIONS | Ideal for Mechanical Engineering & Machinery, Plumbing & Fluid Handling Systems, Aerospace & Automotive, Oil, Gas & Chemical Processing, Food & Beverage Industry |
| BRAND | Midland Industries |
SKU:62418B
2 304 Stainless Steel Outside Diameter Machine Coupling
- Regular price
- $39.69
- Sale price
- $39.69
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Supplying You With High Quality Fasteners, Hardware, Safety Products, Tools & More
NABCO, North American Bolt Company, was founded in 1992 to supply our customers with high-quality products and tools at a rate that would save time and money. We provide incomparable support for all our customers, regardless of their needs. NABCO is a global distributor of fasteners and industrial shop supplies that provides superior service while striving to effectively offer the best solutions at the lowest possible cost.
At NABCO, we pride ourselves on supplying an extensive range of fasteners, safety products, collars and couplings, shop tools, and everything you need for your industrial projects. Our services include a machining shop, vendor-managed inventory, contract packaging, and private labeling.
Located in Oakwood, GA, we proudly serve the Atlanta-Sandy Springs-Alpharetta and Athens metro areas and the greater state of Georgia. Additionally, we offer nationwide shipping to meet all your needs. With 45 shipping locations across the US, we ensure swift delivery on every order, no matter your location.
